Hastane English Ana Sayfa İletişim ÜBYS ÖBS ePosta Portal Personel Öğrenci Görevli X
Fakülteler Enstitüler Meslek Yüksekokulları Yüksekokul / Konservatuvar Araştırma Merkezleri Kütüphane
Üniversitemiz Yönetim Birimler Öğrenciler Bağlantılar Açıköğretim Kütüphane

Bölüm Başkanının Mesajı

Modern donanımlı kimya bölümleri öğrencilerin hedeflerini gerçekleştirmelerine, bağımsız ve ortak fikirler ortaya koymalarına yardımcı olurlar. Bölümümüz, öğrencilerine 1974 yılından beri lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermektedir. “Kimya Lisans Mezunu” unvanı ile mezun olan öğrencilerimiz aynı zamanda Kimyagerlerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Bölüm olarak ana hedefimiz ülkemizin ihtiyacı olan kimyacıları uluslararası standartlarda yetiştirmektir. Bölümümüz 38 öğretim üyesi, 17 araştırma görevlisi ve yaklaşık 350 lisans öğrencisine sahiptir. Bölümümüzde organik kimya, analitik kimya, biyokimya, fizikokimya ve anorganik kimyada lisansüstü eğitim yapan yaklaşık 210 öğrenci bulunmaktadır. Bölümümüz adresli yıllık ortalama 85 tane uluslarası yüksek değere sahip araştırma makalesi yayınlanmaktadır. Bölümümüz araştırma yapmak için oldukça iyi bir donanıma sahiptir. Bölümümüz bünyesinde NMR, son teknoloji tek kristal x-ray, toz x-ray cihazları, taramalı tünelleme ve atomik kuvvet mikroskobu, gaz ve sıvı kromatografisi, floresans, FT-IR, ultraviyole ve görünür bölge spektrofotometre gibi cihazlar mevcuttur. Derslerimizde bilgisayar desteği, modern laboratuarlar ve yenilenmiş eğitim teknikleri kullanılmaktadır. Bölümümüz web sayfasından bölümümüz öğretim üyeleri ve çalışmaları hakkında daha geniş bilgi alabilir ve bölümümüzü ziyaret etmek için bizimle temas kurabilirsiniz. Kimya Bölümü Başkanı

Tarihçe

1957 yılında kurulan Atatürk Üniversitesi 2008 yılı itibariyle, 24039 lisans ve 4051 lisansüstü öğrencisi olan dinamik ve kapsamlı bir üniversitedir. Üniversite kütüphanemizde kimya fen bilimleri alanlarında çok sayıda kaynak bulunmaktadır. Bu kaynakların çoğuna bölümümüzden elektronik ortamda da ulaşılabilmektedir. Üniversitemiz yerleşkesi Erzurum’un merkezinde olup, sosyal yaşantı ve eğitim için mükemmel bir ortamdır. Palandöken dağında bulunan ve modern tesislere sahip olan kayak merkezi kampüsümüze yalnız 5 kilometre uzaklıktadır.

Misyon ve Vizyon

Vizyonumuz    Eğitim ve öğretim kalitesini uluslararası standartta arttırmak.Devlet araştırma kurumları, üniversiteler, sanayi Ar-Ge işbirliği ve uluslararası ortak çalışma projeleri ile yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmek. Dünyada yarışan, ülkemizde hem öğretimde hem de yaptığı temel bilim ve teknoloji geliştirme çalışmaları ile en tercih edilen, elemanları ulusal ve uluslararası ödüller kazanan ve ulusal kimya sektörüne yön verebilen öncü bir bölüm olmak. Ulusal ve uluslararası düzeyde referans laboratuarlar oluşturmak. Mezunlarının en iyi imkanlarla iş bulabildiği veya yaratabildiği toplumda imajı yüksek bir bölüm olmak.        Misyonumuz    Bilimsel gelişmeleri teknolojiye, üretime ve yüksek katma değerli ürünlere dönüştüren,s anayinin AR-GE ve Kalite bölümlerinde çalışarak gelişimine katkıda bulunan, çalıştığı her alanda artı değer katabilen, gelişen teknolojiye uyumlu, bilimsel gelişmeleri üretime dönüştüren uluslararası standartlarda kimyager, yüksek kimyager ve doktora düzeyinde elemanlar yetiştirmek. Ülke refahını arttırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek üzere, artan beklentileri karşılayabilecek ürün teknolojileri yaratan uluslararası araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak. Bilim ve teknolojiye dayalı, uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunmak.