Hastane English Ana Sayfa İletişim ÜBYS ÖBS ePosta Portal Personel Öğrenci Görevli X
Fakülteler Enstitüler Meslek Yüksekokulları Yüksekokul / Konservatuvar Araştırma Merkezleri Kütüphane
Üniversitemiz Yönetim Birimler Öğrenciler Bağlantılar Açıköğretim Kütüphane

Profesör Doktor
Müfide Nuran Akçay

 1. Yüksek Lisans

  1981 / 1988
  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
  TIP PR.
 2. Tıpta Uzmanlık

  1988 / 1992
  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
  CERRAHİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ
 3. PROFESÖR

  2014 / 2018
  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
  CERRAHİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

ÖZGEÇMİŞİM


            28 Şubat 1963 tarihinde Erzurum ' da doğdum. İlkokulu aynı ilde okudum. 1981 yılında Erzurum Anadolu Lisesi ' ni okul birincisi olarak bitirdim. Aynı yıl Atatürk Üni­versitesi Tıp Fakültesi ‘ ne girdim ve 1987 yılında dönem birincisi olarak mezun oldum. Aynı yıl yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı ' nda Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ihtisasını kazandım. 1988 yılında ihtisasa başlayıp 1992 yılında bitirdim. Uz­manlık sonu mecburi hizmetimi Erzurum Numune Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği ' nde tamamladım. 1994 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ' na öğretim üyesi ( yardımcı doçent doktor ) olarak atandım. 

            İstanbul Tıp Fakültesi ' nde 1993 yılında açılan '' Video - Laparoskopik Cerrahi Eğitim Kursu '' na  katıldım.

            09 Kasım 1998 tarihinde yapılan doçentlik sınavında başarılı oldum.

            12 Mart 2004 tarihinde profesörlüğe atandım. Aynı yıl içinde 3 ay süreyle Amerika Birleşik Devletleri The Ohio State University’de endokrin cerrahisi ve meme cerrahisi konusunda eğitim aldım.

Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış bir çok bilimsel yayınım, genel cerrahi konulu pek çok yabancı dilden çeviri kitapta bölüm çevirilerim  ve basılmış 6 kitabım bulunmaktadır. Kitaplarımın isimleri Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıklarında Belirtiler Bulgular Laboratuar, Endokrin ve Metabolizma Hastalıklarında Acil Durumlar, Cerrahi Hastanın Ameliyat Öncesinde, Sırasında ve Sonrasında İç Hastalıkları Konsültasyonu, Ansiklopedik Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Sözlüğü ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Semiyolojisi‘ dir.

1996 yılından bu yana ‘’New York Academy of Science’’a, 2008 yılından itibaren de ‘’European Society of Endocrine Surgeons’’a  üyelik hakkı kazanmış bulunmaktayım.

Halen Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme-Endokrin Cerrahisi Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Ayrıca Genel Cerrahi Anabilim Dalı Bölüm Başkanlığı görevini de sürdürmekteyim.

İngilizce ve Almanca bilmekteyim.

Evliyim ve Ömer Murat ve Davut Emir adlı iki çocuk annesiyim.

                                                                                  

Prof. Dr. Müfide Nuran AKÇAY

* Profil sayfasında yer alan akademik özgeçmiş bilgileri YÖKSİS tarafından sağlanmaktadır.