Hastane English Ana Sayfa İletişim ÜBYS ÖBS ePosta Portal Personel Öğrenci Görevli X
Fakülteler Enstitüler Meslek Yüksekokulları Yüksekokul / Konservatuvar Araştırma Merkezleri Kütüphane
Üniversitemiz Yönetim Birimler Öğrenciler Bağlantılar Açıköğretim Kütüphane

OKULUMUZUN FOTOĞRAFLARI

Adalet meslek yüksekokulu akademik ve idari personel ile birimlerin fotoğrafları

Devamı

BİLGİ YARIŞMASI

Ödüllü bilgi yarışmamızdan kareler...

Devamı

ÖĞRENCİLERİMİZDEN HEDİYE

Öğrencilerimiz Tuzcu Mimar Sinan Okulu'na hediyelerini götürdü.

Devamı

İLK YARDIM EĞİTİMİ

Dr. Fatma Tortum tarafından verilen ilk yarım eğitimine öğrencilerimizin ilgisi

Devamı

ZİYARET

Hüseyin Turgut Eğitim Merkezine Ziyaret

Devamı

BİLGİ YARIŞMASINA HAZIRLIK

Hüseyin Turgut Eğitim Merkezi ile hazırladığımız bilgi yarışması hazırlıkları

Devamı

SPORTİF FAALİYETLER

Öğrencilerimiz sportif faaliyetlere katılıyor.

OKULUMUZA ZİYARET

Rıfkı Salim Burçak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okulumuzda

Devamı
Yaz Okulu
2019-07-09
Tek Ders Sınavı
2019-06-28
Bütünleme Sınav Takviminde Değişiklik Yapılmıştır.
2019-06-19
Tüm Duyurular

Yönetimin Mesajı

Yrd. Doç. Dr. Cem ŞENOL (MÜDÜR)Değerli Öğrenciler, Atatürk Üniversitesine ve Yüksek Okulumuza Hoş Geldiniz. Ülkemizin Köklü ve Bir Çok Alanda Öncü Üniversitesi Olan Atatürk Üniversitesi, Türkiye’nin ve Bölgemizin Bilimsel Alanda Hizmet Veren Yüksek Öğretim Kuruluşlarından Biridir. Yetkin Bir Öğretim Kadrosuyla Eğitim Ve Öğretime Devam Eden Yüksek Okulumuz, Sizleri Yetiştirmekten Onur Duymaktadır. Yüksek Okulumuzdaki Eğitim Öğretim Hayatınız Boyunca, Üniversitemizin ve Yüksek Okulumuzun Tüm İmkânları ile Sizlere Destek Olacağını Unutmayınız. Hem Okulumuzda Geçireceğiniz Hem de Sonraki Hayatınızda, Başarı, Sağlık ve Mutluluklar Dilerim.

Tarihçe

Adalet Meslek Yüksekokulu, 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2, 7/h ve 3843 sayılı Kanunun 4. maddesi uyarınca; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 01.10.2010 gün ve 4870-36104 sayılı yazısı ile kurulmuştur. Yüksekokulumuz, kuruluşunun tamamlanması ile birlikte 2010-2011 eğitim öğretim yılında, “Adalet” ön lisans programı ile eğitime başlamıştır.
Üniversitemiz Rektörlüğü ile Adalet Bakanlığı CTE Genel Müdürlüğü arasında 21.12.2016 gün ve 33887084-090.05-E.2371 sayılı protokol imzalanmıştır. Bu protokol gereğince Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri bölümü, Yüksek Öğretim Kurulu Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığı’nın 03.05.2017 gün ve 75850160-301.01.02-30400 sayılı yazısı ile kurulmuş, bölüme, 20.04.2017 tarihli genel kurul toplantısında alınan karar ile 50 normal öğretim, 50 ikinci öğretim öğrenci kontenjanı verilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, Yüksekokulumuzda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının güz döneminde, “Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri” bölümü 2. ön lisans bölümü olarak eğitim öğretime başlamıştır.
Yüksekokulumuzda yedi kadrolu öğretim görevlisi bulunmaktadır. Dersler, öğretim görevlilerimizle birlikte, Atatürk Üniversitesinin farklı birimlerinden alanında uzman hocalar ve Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilen, hâkim, savcı, cezaevi müdürü statüsündeki personelin katkıları ile yürütülmektedir.
İdari personel olarak ise biri yüksekokul sekreteri olmak üzere 4 kişi görev yapmaktadır. Yüksek okulumuzda bir teknik personel ile bir güvenlik görevlisi de bulunmaktadır.

Misyon ve Vizyon

Yüksekokulumuzun Amacı: Adalet Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde ihtiyaç duyulan nitelikli ara elemanı yetiştirmek ve iyi yetişmiş kaliteli ara eleman ihtiyacını karşılamaktır. Hukuk uygulaması açısından; çabuk, kurallara uygun bir yargılama şarttır. Bu niteliklere sahip bir yargılama ise ancak yargılamaya yardımcı, nitelikli personelin katkıları ile mümkün olabilmektedir. Klavye kullanma ve yazım becerisi gelişmiş, yargılama süreçlerine ve kendi görev alanına hakim olan, yaptığı işin önemini bilen personelin varlığı yargılamanın niteliğini etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Dolayısıyla Yüksekokulumuzun amacının, büyük çapta Türkiye’nin, küçük çapta ise adliyelerin ve infaz kurumlarının söz konusu niteliklere haiz personel ihtiyacını karşılayarak yargılama süreçlerine yardımcı olmak olduğu söylenebilecektir.
Mezunlarımız, mahkemelerde zabıt katipliği, cezaevi katipliği ve ceza infaz ve güvenlik memuru olabilmekte bunun yanında diğer idari işlemleri yapmakta, mahkeme yazı işleri müdürlüğü, icra müdürlüğü ile infaz kurumlarında müdürlük görevlerine kadar yükselebilmektedirler. Ayrıca çeşitli özel ve kamu kuruluşlarının hukuk müşavirliği birimlerinde de görev almaları mümkün olabilmektedir. Ayrıca mezunlarımız, Noter katipliği veya özel şirketlerde ki hukuk çalışanlarına yardımcılık gibi işlerde de çalışabilmektedirler.