Geleneksel Türk Sanatları Bölümü

Tarihçe

1992 yılında kurulan Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümleri arasında yer alan Geleneksel Türk Sanatları Bölümü 1994 yılından itibaren eğitim öğretime başlamış, Bölümde Tezhip Anasanat Dalı, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı, Cilt Anasanat Dalı, Eski Çini Onarımı Anasanat Dalı ve Eski Yazı Anasanat Dalı olmak üzere 5 Anasanat Dalı vardır. Tezhip Anasanat Dalı ve Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı bölümün kuruluşundan itibaren işlevini sürdürmektedir.

Geleneksel Türk  Sanatları Bölümü Öğrencileri İkinci Sınıftan itibaren Tezhip Anasanat Dalı ve Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı’ndan birini tercih ederek branşlara ayrılırlar.

Bölümde, 3 Tezhip Anasanat Dalı Atölyesi, 3 Halı-Kilim ve Eski Kumaş Anasanat Dalı Atölyesi, 1 Doğal Boya Atölyesi, 2 Dokuma Atölyesi, 1 Takı Tasarımı Atölyesi, 1 Çini Atölyesi, 1 Bilgisayar Laboratuarı (16 Bilgisayarlı), 1 Ebru Atölyesi bulunmaktadır

Geleneksel Türk  Sanatları Bölümünde Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak 1995 yılından itibaren Yüksek Lisans programı açılmış ve halen devam etmektedir.

Haberler - Duyurular

DİĞER SAYFALAR