Ortodonti

Vizyon ve Misyon

Ortodonti Anabilim Dalı Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Ortodonti Kürsüsü 11.07.1971 tarihinde kuruldu. Yüksek Öğretim Kanunu’nun çıkmasından sonra “Ortodonti Anabilim Dalı” adını aldı. Ortodonti; dişlerdeki çapraşıklıkları, çenelerin kapanış bozukluklarını ve yüzdeki düzensizlikleri inceleyen, teşhis eden, tedavisini yapan ve bu bozuklukların önlenmesi ile ilgilenen diş hekimliğinin bir dalıdır.
Çenelerdeki gelişimsel bozukluklar, diş sürmesindeki bozukluklar, dişlerin normal yerlerinde bulunmamaları, çene darlıkları ve fonksiyon bozuklukları, ortodontinin ilgi alanıdır. Bu tür problemlerin çözülmesi ile bireye sağlıklı ve fonksiyonel bir çiğneme sistemi ile birlikte güzel bir yüz estetiği ve etkileyici bir gülüş kazandırılmaya çalışılır. Bu işlemler, ortodonti alanında özel eğitim almış ve “ortodontist” olarak tanımlanan kişiler tarafından gerçekleştirilir. Ortodontik tedavi, dişler sağlıklı olduğu sürece hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir. Bazı problemlerin çözümü büyüme ve gelişim döneminde daha kolay olduğu için çocukların 7 yaşından itibaren ortodontik muayeneden geçmesi önerilir. Bazı ortodontik problemlerin tedavisi erken dönemde daha kolaydır. Dudak, damak yarıklı hastalar ise doğumdan itibaren ortodontik açıdan kontrol edilmelidir.
Genel olarak ortodontik apareylerle yapılan aktif tedavi 1-3 yıl sürer. Ancak bu süre, hastanın büyüme ve gelişim durumuna, kapanış bozukluğunun derecesine, hastanın ağız bakımına, uygulanan tedavi tekniğine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında hastanın yapılan önerilere ve randevu tarihlerine göstereceği uyum da bu süre ile yakından ilişkilidir. Şiddetli olmayan bozukluklar, daha kısa sürede tedavi edilebilir ve bazı bireyler ortodontik tedaviye daha kısa sürede cevap verir. Hastanın mevcut anomalisine ve büyüme gelişim durumuna göre farklı tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavilerde; ağız içi veya ağız dışı sabit ve hareketli ortodontik aygıtlar kullanılır. Ortodonti kliniğinde, 19 adet ünit, aparey ve modellerin yapıldığı klinik laboratuvarı ve hastalarımıza ait geniş bir arşivimiz vardır. Kliniğimizde Erzurum ve çevre illerden gelen hastalara; ortodontik tedavi, ortodontik/ fonksiyonel ortopedik tedavi, kombine ortodontik ortognatik cerrahi tedavi yapılmaktadır. Ayrıca dudak damak yarıklı hastaların tedavileri yapılmaktadır.
 Anabilim dalımızda 3 Profesör, 1 Doçent ve 1 Dr. Öğr. Üyesi  ve 17  araştırma görevlisi bulunmaktadır. Anabilim Dalında, Diş Hekimliği Eğitiminin 3. yılında teorik ve klinikte gözlemci öğrencilik, 4. yılında teorik ve klinik uygulama, 5. yılında staj eğitimi ve doktora düzeyi dersler verilmektedir.