Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Yönetimden Mesaj

Sayın Hastamız,

Lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

• Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde klinik hizmetler öğretim üye ve elemanlarının denetiminde, diş hekimliği lisans, lisansüstü öğrencileri, öğretim üye ve elemanları tarafından verilmektedir.

• Acil olarak gelen hastalara, tedavileri için gerekli olan röntgenleri, çalışma modelleri, laboratuvar testleri ve diğer tanı işlemleri için öncelik tanınır. Acil olarak değerlendirilen hastalar diş ve çene kırıkları, dişin yerinden çıkması, yüzde şişlik ve ağrı kesiciye rağmen geçmeyen ağrıya sahip hastalardır. Bunun dışında yemek yerken meydana gelen ağrılar acil olarak değerlendirilmemektedir.

• Size verilen randevulara tam zamanında gelmeniz gerekmektedir. Geç kalmanız durumunda tedaviniz ertelenebilir. Kliniklerimizde randevuların kısıtlı ve süreli olması nedeni ile gecikmeniz durumunda bir sonraki hastanın randevu süresini engellemiş olur, gelmemeniz durumunda ise başka hastaların haklarını almış olursunuz. Bu nedenle randevularınıza gelemeyeceğiniz durumlarda en geç 24 saat önce iptal ettirmenizi rica ederiz.

• Randevu günü geldiğinizde geliş sıranıza, çocuğun yaşına, sağlıklı olup olmamasına, engel durumuna, yapılacak işlemin kolay veya zor oluşuna göre size en uygun doktor ataması yapılmaktadır. Bu sebeple numaranız daha önce olsa bile sizin doktorunuzun hastası bitmediği için sizden önceki kişi kliniğe girdiği halde size sıra gelmiş olmayabilir. Bu durumda sabırlı bir şekilde size atanan doktorunuzu beklemenizi rica ederiz. İşi biten veya boş olan herhangi bir doktorun sizi alması söz konusu değildir. Boş olarak gördüğünüz doktor sizin çocuğunuzun dişini yapacak tecrübeye sahip olmayabilir. Sizin için atadığımız doktor sizin çocuğunuz için en uygun olan doktor olduğundan şüpheniz olmasın.

• Yapılacak tedaviler hakkında size ayrıntılı bilgi stajyer öğrenci /hekimlerimiz tarafından önce yazılı olarak Onam Formu verilecektir. Bu formu dikkatli okuyunuz. Muayene sırasında da stajyer öğrenci/ hekimlerimiz tarafından yapılacak işlemler sözlü olarak belirtilecek ve hasta onam formunu imzalamanız istenecektir.

• Hastalarımızın mevcut sistemik hastalıkları, kullandığı ilaçları ve genel sağlık durumlarıyla ilgili olarak doktorlarını bilgilendirmeleri gerekmektedir. Herhangi bir konuyu saklamış olmanız veya beyan etmemenizden kaynaklanacak sorumluluk size aittir.

• Randevunuza gelirken TC kimlik numarası bulunan kimlik belgenizin yanınızda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde dosya açılamamaktadır.

• Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kliniklerinde hastaların tedavileri çocuğun yaşına, sağlık durumuna, uyum durumuna göre belirli bir plan dahilinde yapılmaktadır. Bu konuda ilk muayenede size bilgi verilecek ve hangi sıra ile tedavilerinizi yaptıracağınız söylenecektir.

• Herhangi bir genel sağlık problemi nedeni ile tıp hekiminizden konsültasyon istendiğinde, konsültasyon sonucu ile birlikte size verilen randevuya gelmeniz gerekmektedir. Konsültasyon nedeni ile sizden istenen cevabı bir sonraki randevuya getirmemeniz durumunda tedaviniz yapılmayacak ve yeni bir randevu verilecektir. Konsültasyon istenmesi sizin işlerinizi zorlaştırmak için değil, çocuğunuzun hiçbir zarar görmemesidir. Konsültasyon kağıdınızı saklamanız ve her gelişte doktorlarınıza göstermeniz gereklidir. Kaybolan konsültasyon kağıtları için doktorunuz yeniden konsültasyon isteyebilir. En son konsültasyon istenilen tarih belli bir süreyi geçmişse bazı özel durumlar için doktorunuz yeniden konsültasyon isteyebilir. 

• Tedavi sırasında çeşitli sebeplerle tedavi planınızda değişiklik olabilir, tedavi planınıza yeni işlemler eklenebilir. Örneğin kanal tedavisi olarak planlanan tedavi çocuğun aşırı uyumsuz olması sebebiyle çekim kararına dönüşebilir.

• Ağrı kontrolünü sağlamak amacıyla lokal anestezi yapılması gerekebilir. Bu sebeple çocuğunuzun aç olmaması gereklidir. Aç gelindiği taktirde o gün tedaviye alınamayabilirsiniz.

• Eğitim ve bilimsel amaçlı olarak hastalarımızın kimlik bilgileri gizli tutularak fotoğraf veya video görüntüleri alınabilir ve klinik verileri bilimsel, eğitim veya araştırma amaçlı kullanılabilir. Bununla birlikte sizden bu durum içinde onay alınacaktır.

• Hastanın 18 yaşın altında olması durumunda Hasta Onam Formunu annesi, babası ya da yasal temsilcisi imzalamak zorundadır. Bu sebeple tedavi sonlanıncaya kadar ebeveynlerin bekleme salonunda bulunması zorunludur.

• Pedodonti Anabilim Dalı çalışanları olarak amacımız; yeterince stresli olan çocuk ve ebeveynlerimize mümkün olan en huzurlu tedavi ortamını sağlamaktır. Sizlerin de stresli çalışma ortamımızda bizleri motive eden destekleriniz, bizlerin size daha iyi hizmet verebilmemiz adına çok önemlidir. Bölgedeki çocuk diş hekimliği hizmeti veren tek merkez oluşumuz iş yükümüzü artırmaktadır.

• Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.