Periodontoloji

Vizyon ve Misyon

Periodontoloji Anabilim Dalı Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde, 1982 yılının öncesindeki akademik yapılanmada Periodontoloji, Tedavi Kürsüsü içerisinde yer alıyordu.. YÖK`ün oluşması ile beraber, Fakültemizde Periodontoloji Anabilim Dalı  23. 12. 1982 tarihinde kuruldu. Periodontoloji, dişleri çevreleyen sert ve yumuşak dokuların klinik ve mikroskobik yapısı, bu dokuları etkileyen hastalıkların teşhis ve tedavileri hakkında bilgi veren, bu tedavileri uygulayan diş hekimliğinin bir dalıdır. Periodontoloji Anabilim Dalında güncel bilgiler ve teknolojiyle donanmış bir ortamda, eğitim ve hasta hizmeti verilmektedir.
Periodontoloji Anabilim Dalında, periodontal hastalıklarda teşhis yöntemleri, dişeti hastalıkları, dişeti büyümeleri, dişeti çekilmelerinin tedavileri, rejeneratif cerrahi, implant uygulamaları ve periodontal mikrobiyoloji konularında araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda fakültemizin diğer bölümleri ve tıp fakültesinin çeşitli bilim dalları ile yakın bir iş birliği içinde bulunmaktayız. Periodontoloji Kliniğinde; periodontal tedavinin başarılı olması ve kazanılmış dişeti sağlığının korunması için ağız-diş bakımının önemi vurgulanarak, hastalarımıza ağız-diş bakımlarını nasıl yapacakları ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Periodontoloji Anabilim Dalı; 10 tanesi öğrenci kliniğinde, 7 tanesi öğretim üyesi kliniğinde ve üç tanesi ameliyathanede olmak üzere toplam 20 adet ünit ile hizmet vermektedir.
Anabilim dalımızda 5 Profesör, ve 3 Dr. Öğr. Üyesi  ve 10 araştırma görevlisi bulunmaktadır.  Anabilim Dalında, Diş Hekimliği Eğitiminin 3. yılında teorik ve klinikte gözlemci öğrencilik, 4. yılında teorik ve klinik uygulama, 5. yılında staj eğitimi ve doktora düzeyi dersler verilmektedir. Anabilim Dalında tamamlanan doktora tezi sayısı: 15 Anabilim Dalında devam eden doktora sayısı: 12

Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açıköğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi