Yapı Malzemeleri Anabilim Dalı

Hakkında

1986 yılında kurulan İnşaat Mühendisliği Bölümü anabilim dallarından Yapı Malzemeleri Anabilim Dalında 2 profesör, 1 doçent ve 2 doktor öğretim üyesi olmak üzere 5 öğretim üyesi ve 1 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

İnşaat Mühendisliğinin ilgi alanlarına giren her türlü konut ve binalar, baraj yapıları, enerji santralleri, tünel yapıları, yollar, köprüler, limanlar, kanalizasyon şebekeleri, hafif raylı sistemler ve demiryolları gibi her türlü alt ve üst yapılarda kullanılan taşıyıcı/taşıyıcı özelliği olmayan çelik, beton, ahşap, yalıtım malzemeleri vb. yapı malzemelerinin kimyasal, fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi ve geliştirilmesi, Yapı Malzemeleri Anabilim Dalı kapsamında değerlendirilmektedir.

Yapı Malzemeleri Anabilim Dalında lisans eğitiminde zorunlu ders olarak Malzeme Bilimi ve Yapı Malzemeleri dersleri ve seçmeli ders olarak Yapıların Yalıtım ve Korunması, Özel Betonlar, İleri Yapı Malzemeleri vb. verilmektedir. Ayrıca 4. sınıf öğrencileri için İnşaat Mühendisliği Laboratuvarı I-II, İnşaat Mühendisliği Seçmeli Tasarımı I-II ve Bitirme Projesi I-II dersleri kapsamında farklı konularda deneysel çalışmalar yaptırılmaktadır. Yapı Malzemesi Anabilim Dalı öğretim üyelerince yönetilen, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de yer aldığı TÜBİTAK, BAP destekli ve malzemelerin araştırıldığı veya geliştirildiği çok sayıda proje tamamlanmış olup,  yeni çalışmalar yürütülmektedir. Yapı Malzemesi Anabilim Dalında lisans ve lisansüstü eğitimin yanısıra döner sermaye işleri kapsamında şehir, bölge ve ülke bazında malzeme kalitesi tespiti çalışmaları yapılmaktadır.

Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açıköğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi