Hastane English Ana Sayfa İletişim ÜBYS ÖBS ePosta Portal Personel Öğrenci Görevli X
Fakülteler Enstitüler Meslek Yüksekokulları Yüksekokul / Konservatuvar Araştırma Merkezleri Kütüphane
Üniversitemiz Yönetim Birimler Öğrenciler Bağlantılar Açıköğretim Kütüphane

Fen Fakültesi

Astronomi ve Astrofizik

Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültresi, Astronomi ve Astrofizik Bölümü, Yakutiye/Erzurum

SAMANYOLU

NEBULA

ngc 6514

ATA50 TELESKOBU

Atatürk Üniversitesi

GÖZLEM

Devamı

Tarihçe

2013 yılında kurulan Astronomi ve Astrofizik Bölümü Türkiye’de Astronomi ve Astrofizik alanlarını birleştiren ilk disiplinlerarası bölümdür.  Astronomi ve Astrofizik Bölümü Türkiye'nin bu alandaki 6. bölümü olma özelliğini taşıyor. Bölümümüzde 2017-2018 eğitim  öğretim yılına kadar sadece yüksek lisans ve doktora eğitimleri verilmiştir. 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle de lisans eğitimi verilmeye başlanmıştır. Bölüm, araştırmalarını Atatürk Üniversitesi kampüsünde yer alan 50 cm çaplı ATA50 Teleskobu ile yapmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin en büyük gözlemevi projesi olan ve Erzurum Konaklı zirvesinde kurulan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesi de bölümümüze önemli bir araştırma imkanı sağlamaktadır.

Misyon ve Vizyon

Vizyonumuz
  

 Astronomi, Astrofizik ve Uzay Bilimlerini disiplinlerarası bir çalışma ile birleştirmek; özellikle Kızılötesi Astronomi alanında öncülük yapan, bölgedeki ve Türkiye’deki Astronomi çalışmalarına önemli katkılar sunmaktır.


 Misyonumuz

Gökbilimi ve Uzay üzerine yapılan çalışmaları artırmak ve bu alanda bilimsel araştırmalar yapan güçlü ve dinamik kadrolar yetiştirmek.