İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

''İİBF'Lİ ÖĞRENCİLER, EŞRAFTAN BÜYÜKLERİ İLE BULUŞTULAR''

Toplumsal Duyarlılık Projeleri Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından desteklenen ‘’Üniversite Öğrencileri ‘’Meslek Erbabı’’ ile Buluşuyor’’ konulu Toplumsal Duyarlılık projesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirildi. Bir söyleşi etkinliği olarak gerçekleştirilen projede; ER-VAK (Erzurum Kalkınma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal GÜZEL Beyefendi ve Araştırma-Yazar Naci ELMALI Beyefendi konuşmacı olarak bulundular. Sıradan söyleşilerden farklı olarak,  üniversite öğrencilerine mahallen bilinen telkinlerde ve ‘ata tavsiyeleri’’nde bulunan konuşmacılar, hem gülümsettiler hem düşündürdüler.

‘’Atatürk Üniversitesi Büyük Emeklerle ve Umutlarla Kurulmuştur’’

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren devletin Erzurum’a değer verdiğini ve Atatürk Üniversitesi’nin Erzurum’a verilen bu değerin bir nişanesi olarak kabul edilmesi gerektiğini, Demokrasi Şehidimiz Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Erzurum’da bir üniversitenin kurulacağı haberini verirken duyduğu sevinçten dolayı karşısındaki insanların boynuna sarıldığını, başta Prof. Dr Rıfkı Salim Burçak olmak üzere değerli insanların Erzurum’da bir üniversite kurulması adına ciddi emekler verdiğini bildiren ER-VAK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Güzel, öğrencilere; bu üniversitenin kuruluşunda ciddi emekleri olan değerli büyüklerin aziz hatıralarına saygı duyarak ve eğitim görmekte oldukları bu kuruma verilen tarihsel değere yakışır biçimde bir eğitim dönemi geçirmelerinin toplumun beklentisi olduğunu söyledi.

‘’Devleti Ciddi Yolu Düzgün İsterim’’.

Öğrencilerin dimağlarını ve iradelerini birilerinin ipoteğine vermemelerini belirterek, özgürce ve doğru yolda ilerlemenin önemini vurgulayan Güzel, bir bireyin sahası ne olursa olsun işini ciddiye alması ve işinde ‘’sağlam’’ olması gerektiğini bildirirken öğrencilere iddialı olmalarını tavsiye etti. Erzurumluların hafızasında yer etmiş, gülerken düşündüren anıların da öğrencilerle paylaşıldığı söyleşide, bu tavsiyelerini Tortumlu bir köylü ile Erzurum Valisi arasındaki diyalog ile  birlikte aktaran Güzel, aşağıdaki hatırayı paylaştı:

Geçmiş yıllarda bir Erzurum Valisi Tortum ilçesindeki (Dikmen Köyü) yol çalışmalarını teftiş ederken, civardaki köylülerden her birisinin olaya müdahil olmasıyla birlikte işlerin uzadığını görmüş ve orada kendi halinde bulunan bir köylüye ‘’amcacım sen ne dersin? Yol nasıl olmalı, nereden geçmelidir?’’ diye sorduğunda köylü amca ‘’nasıl olacağını ve nereden geçeceğini bilmem; fakat devleti ciddi, yolu düzgün isterim’’ diyerek işini ciddiye almanın ve sağlam yapmanın, doğru bilinen yoldan saptıracak şeylerle oyalanmamanın altını çizmiştir.  

‘’Fırsatlara Odaklanmalı ve Çağa Ayak Uydurmalıyız: Bilişime Odaklanmalıyız’’

Gençlerin fırsatlara karşı ‘’uyanık’’ olmalarının, kendi yararlarına olacak eğitim fırsatlarından geri durmamalarının ilerideki kazanımları açısından önemli olduğunu bildiren Güzel; kendisinin de zamanında kaçırmış olduğu fırsatlara yeri geldiğinde hayıflandığını samimiyetle anlatırken, gençlerin zamanlarını verimli kullanmaları gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda bilişim teknolojilerinin herkes tarafından takip edilmesinin önemine de değinen Güzel, üniversiteli gençlerin Erzurum’un gençlere ve gençliğe sunduğu avantajlardan da yararlanmaları tavsiyesinde bulundu. Ayrıca başarılı iş adamlarını incelemenin de ilham verici olabileceğini bildirdi.

‘’Yaş, İşi Yaştır’’

 2013 yılına kadar, aile büyükleri tarafından yürütülen sebze-meyve ticaretinde aktif olarak bulunmuş Araştırmacı-Yazar Naci Elmalı da dedelerinden duymuş olduğu özlü sözleri öğrencilerle paylaştı. Yaş meyve ve sebzenin çabuk çürüyebileceği için, henüz yeşil ve taze olan ürünlerin çürümeden, zaman kaybedilmeden korunmaları gerektiğini anlatan Elmalı; dedelerinden sıklıkla işittiği ‘’yaş, işi yaştır’’ özlü sözünü gençlere aktararak, üniversite gençlerinin ömürlerinin ‘’yeşil’’ ve ‘’taze’’ dönemlerini yaşadıklarını, zamanlarının kıymetini bilmelerini, fırsatları yakalamak için ellerini çabuk tutmaları gerektiğini vurguladı ve gençlerin kendilerini ‘’çürütecek’’ şeylerden uzak durmaları gerektiğini söyledi.

‘’Ticaret Erbabı Dürüst ve Sorumluluk Sahibi Olmalıdır’’

Eski dönemlerde, tüccarların-işletmecilerin uçan bir kuşun bile kendilerinden faydalanmak isteyebileceğini düşünerek topluma faydalı olma bilinci ile ticari faaliyetler yürüttüklerini ileten Elmalı, üniversitelerde alınan eğitimin dürüstlüğe ve doğruluğa destek verecek nitelikte olması gerektiğini ve ticari faaliyetlerin ‘’kısa yoldan zengin olma’’ hırsı ile değil, insanlara ve topluma faydalı olmak adına yapılması gerektiğini vurguladı.

‘’Yap Benim İçin Öğren Kendin İçin’’

Gençlerin mezuniyet sonrası hayata atılırken sabırlı ve tahammüllü olmalarının önemine değinen konuşmacılar; birden ve aniden, az emekle fazla para kazanma hırsının ticarette başarısızlıkla sonuçlanabileceğini bildirdiler ve gençlere kısa yoldan, kolayca zengin olabileceklerini va’dedenlere karşı temkinli olmaları gerektiğini tavsiye ettiler. Bu bağlamda; büyüklerinden ‘’yap benim için öğren kendin için’’ özlü sözünü işittiğinden bahseden Elmalı, bu özlü söze göre işin ilk başında tahammüllü ve sabırlı olunmasının, tecrübe ve deneyim kazanmanın işin karşılığı bir ücretten daha değerli görülmesinin uzun vadede kazanımlar getireceğinin altını çizdi.

‘’Bir ‘Bibliyomani’ İşletmeci’’

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden 1978 yılında mezun olan Elmalı, sebze-meyve ticareti yaparken bile Edebiyattan, okumaktan, yazmaktan ve öğrenmekten asla vazgeçmediğini; ticari faaliyetlerde bulunmanın, para kazanmayı amaçlamanın entelektüel birikim edinmeye engel olmaması gerektiğini anlattı.

Bir işletmeci olmasının yanında değerli ve nadir eserlerden oluşan bir kütüphaneye de sahip olan Elmalı, bir zamanlar her günün sonunda, hatta Ramazan ayında iftar saatinden hemen öncesinde bile, Erzurum’daki kitapçıları tek tek ziyaret ettiğini, yeni çıkan bir kitap varsa bunu mutlaka alıp okuduğunu ve arşivine kazandırdığını anlatırken, bu davranışının bir ‘’hastalık’’ olan Bibliyomani olduğunu sonradan öğrendiğini gülümseyerek ve gülümseterek aktardı. 

‘’Şiir’e, Edebiyat’a ve Müziğe Önem Veren Gençlik’’

Evliya Çelebi’nin Erzurum’un kış şartlarının bir eğitim ve gelişim fırsatı sunduğunu belirtmesinden hareketle, Güzel; sahası ne olursa olsun Üniversiteli gençlerin çok yönlü, ufku geniş bireyler olmalarının toplumun temel beklentisi olduğunu bildirdi. Bu bağlamda Güzel; üniversite öğrencilerinin şiir ile, edebiyat ile ilgilenerek ve bir müzik enstrümanını kullanabilecek düzeyde eğitim alarak öğrencilik dönemlerini değerlendirebileceklerini belirtti. Ayrıca Erzurum’un kış sporları ile ilgili sunduğu avantajlardan da mahrum kalınmamasını tavsiye etti.

‘’Yalnızca Kendimiz İçin Yaşamak, Yaşamak Değildir’’

Bizzat bir Sivil Toplum Kuruluşunun (ER-VAK) Yönetim Kurulu Başkanı olan ve Erzurum’da ciddi hayırlara vesile olan Güzel; STK’larda görev almanın, bir fakirin sevincine vesile olmanın, bir yetimin başını okşamanın verdiği manevi hazzı üniversite öğrencilerinin de tatması gerektiğini bildirirken yaşlıların, engellilerin ve düşkün durumda olanların üniversite öğrencilerinin de kaygıları arasında olması gerektiğini belirtti. Ayrıca Güzel; ‘’insan’’a değer vermenin, doğayı sevmenin insan ömrüne anlam kattığını ve gençlerin değerli zamanlarını hayırlı işlere ayırmaları gerektiğini söyledi.

‘’Okumak Kadar Yazmaya da Değer Verelim ve Yazalım’’

Kendisinin 60 küsur yaşında olmasına rağmen cebinde küçük not kağıtları taşıdığını ve her bilgi kırıntısını kayıt altına almaktan geri durmadığını, özellikle bireylerin tecrübelerinde saklı örtük bilgilerin sahipleri ile terk-I dünya etmeden kayıt altına alınmasının çok değerli olduğunu belirten Elmalı, gençlere; bilgiye, okumaya ve yazmaya değer vermeleri tavsiyesinde bulundu.Paylaş Paylaş Paylaş
Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açıköğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi