Çevre Düzenleme Birimi

Ağaçlandırma

AĞAÇ BUDAMASI

AĞAÇ VE SÜS BİTKİLERİNDE BUDAMA

Genel anlamda budama ağaç ve ağaççıklarda ilkbahar sürgünleri başlamadan Kasım – Mart ayları arasında yılda 1 (bir) kez yapılan bakım ve gençleştirme budamalarıdır.

Form budaması, çit budaması, su sürgünleri ve kuru dal budaması ise vejetasyon dönemi içinde yapılabilmektedir. Ancak, güller erken ilkbaharda (Şubat - Mart aylarında) budanmalıdır. Bütün budama işleri uzman işçiler tarafından uygun budama ekipmanı kullanılarak yapılmaktadır.Budamalar :

Form budaması;
erken ilkbaharda çiçek açan yapraklı ağaççık ve çalılar için çiçekleri geçtikten hemen sonra, diğer bitki türleri için ise vejetasyon dönemi içinde, sağlıklı gelişim ve dekoratif görünüm sağlamak amacıyla; yılda en fazla 4 (dört) kez yapılacaktır.

Ağaç budaması; İstenilen büyüklüğü veya şekli sağlayabilmek için ağacın bütününde yapılır. Yan dallar, Kuru dal ve çam kese böceği arıza olmuş dallar yılda 1 (bir) kez budanır.

Yan dal budaması; Ekim - Mart Döneminde yaprak dökümünden hemen sonra yapılır.

Kuru dal budaması; Ağaçlar yaprağını açtıktan sonra vejetasyon dönemi içinde yapılır.

Çam kese böceği arız olmuş dalların budanması; Kasım-Mart arasındaki dönemde, çam türlerinde oluşan, keseleriyle kendini gösteren çam kese böceğiyle mücadele amacıyla yapılan budama işleminde, budanan böcek arızalı  dallar belirli alanlarda toplanarak yok edilir. Su sürgünü alma; Vejetasyon döneminde (1 Mayıs – 15 Eylül) ağacın yaşama ve gelişmesi amacıyla yapılan sulamalardan dolayı, kök ve gövdede istenmeyen sürgünler meydana gelmektedir. Bu sürgünler bitkinin ihtiyacı olan besinleri alarak, gelişmesini olumsuz yönde etkileyeceğinden kısa sürede alınması gerekir. Yılda 3 (üç) kez uygulanır.

Çit budaması; Sıralı ve gruplar halinde dikilen ağaç, ağaççık ve çalı türlerinden oluşan bitki gruplarının budama işlemine ‘Çit budaması’ denir. Vejetasyon dönemi içinde yılda 4 (dört) kez budama yapılabilir.
budama


Kurumuş ağaçların kesimi


Lojmanlar bölgesi ağaç budamaLojman binalarının ön ve arka kısımda bulunan ağaç dallarının budanması yapılmıştır.