Kimya Mühendisliği

BÖLÜM BAŞKANI MESAJI

Sayın Ziyaretçi,

Kimya Mühendisliği Bölümü Web Sayfasına hoş geldiniz. 

Geleneksel anlamda kimya mühendisliği, fizik bilim ilkelerini ve matematiği kullanarak ham maddeleri veya bazı kimyasal maddeleri, daha yararlı ve değeri yüksek maddelere dönüştürme süreciyle ilgilenen mühendislik dalıdır. Daha yararlı maddeler üretmenin yanı sıra kimya mühendisliği aynı zamanda, araştırma ve geliştirme çalışmalarında önemli bir yer tutan yeni değerli maddeler ve tekniklerin geliştirilmesinde de öncülük eden bir mühendislik alanıdır.

Günümüzde kimya mühendisi çok geniş bir endüstriyel yelpazede çalışma imkânına sahip olup bu alanlar nanoteknolojiden biyoteknolojiye, gıda endüstrisinden petrokimya endüstrisine, tekstil mühendisliğinden uzay teknolojisine, kâğıt endüstrisinden metalürji endüstrisine kadar çok farklı uygulamaları kapsar. Bir kimya mühendisi bu alanlarda, tasarımdan üretime, proses kontrolden araştırma ve geliştirmeye kadar her safhada ve  mikro boyuttan makro boyuta her ölçekteki uygulamalarda yer alabilir.

Bölümümüz Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğretime ilk başlayan bölüm olup Temel İşlemler ve Termodinamik, Proses ve Reaktör Tasarımı ve Kimyasal Teknolojiler olmak üzere 3 ana bilim dalından oluşmaktadır. Bölümümüz 30’u öğretim üyesi olmak üzere 50’ye yakın personel ve yaklaşık 600 örgün ve ikinci öğretim öğrencisi ile birlikte öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Bölümümüzde 2007 yılından itibaren İngilizce hazırlık sınıfı açılmıştır. Bölümümüz kurulduğu günden bugüne kadar önemli aşamalar geçirmiş ve ülkemizin en saygın kimya mühendisliği bölümleri arasında haklı yerini almıştır. Kimya Mühendisliği Bölümümüz MÜDEK tarafından akredite edilmiş olup, ABET tarafından da akredite edilmeyi hedeflemiş bulunmaktadır.

Bölümümüzün hedefi; teknik donanımlı ve bilgili, analiz yapan ve sorgulayan, toplumun refah ve mutluluğu için çalışan, ülkemizin bilimsel ve endüstriyel problemlerine çözüm önerebilen ve bu öneriyi hayata geçirebilen kimya mühendisleri yetiştirmektir.

Gençlerimizi "Anadolu'nun Zirvesi"nde Türkiye’nin en köklü ve en güzel kampüsüne sahip olan üniversitelerinden birinde, seçkin personel ve yeterli donanıma sahip olan bir bölümüne davet ediyoruz. Mezunlarımızın da bir Atatürk Üniversiteli olma bilinci içinde mezun oldukları Bölüm ile sürdüregeldikleri iletişimi daha da güçlendirmeleri konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz.


 Selam ve saygılarımla…                                                            


 Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı

 Prof.Dr. Taner TEKİN