Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi

DİL VE İNSAN

Fakültemizde ''Dil ve İnsan'' Konulu Panel Düzenlendi

Atatürk Üniversitesi Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından “Dil ve İnsan” konulu bir panel düzenlendi.

Oltu Ticaret ve Sanayi odasının katkılarıyla Atatürk Üniversitesi Oltu Yerleşkesinde düzenlenen ve Doç. Dr. Tuncay CEYLAN tarafından yönetilen panele, konuşmacı olarak Oltu Kaymakamı Şenol TURAN, Kafkas Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mithat DURMUŞ ve Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ufuk ŞİMŞEK katıldı.

13 Aralık Perşembe günü, saat 14.00’te, Oltu Yer Bilimleri ile Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen panelde, dilin insan, toplum ve millet hayatındaki yeri ve önemi ele alındı. 

Çok sayıda davetlinin ve öğrencilerin katıldığı panelde Kaymakam Şenol TURAN, Dilde Başkalaşma ve Üslup” üzerinde durdu. Doğru ve etkili iletişimde üslubun önemine dikkat çeken TURAN, dildeki yozlaşmanın da gözden uzak tutulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Kafkas Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mithat DURMUŞ ise “Dilimiz Kimliğimiz” başlığı altında, dilin millî kimliğimizin teşekkülünde ve millî varlığımızın devam ettirilmesindeki rolüne dikkat çekti.

“Bir Aidiyet Biçimi Olarak Millî Kimlik ve Dil” konusunu ele alan Doç. Dr. Ufuk ŞİMŞEK de millet kavramı ve dil arasındaki ilişki üzerinde durdu. Bir toplumu millet olma şuuruyla bir arada tutan en temel değerlerin başında dilin geldiğini ifade eden ŞİMŞEK, dilini kaybeden toplumların millet olma vasfını da kaybedeceğini belirtti.

İlgiyle takip edilen panel, soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.