İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Öğrenciler

DİLEK VE ŞİKAYETLERE CEVAP
 Değerli Öğrenciler,

“Bir Fikrim Var” “Dilek ve Şikayet Kutuları”  ile yeni bir uygulamaya başlamış bulunmaktayız. Bu uygulamadan amacımız; daha akılcı ve gerçekçi bir eğitim ve yönetim anlayışında paydaşlarımız olan sizlerden destek ve bildirim almaktır.

Kutulara eğitim-öğretim konularıyla veya yönetimle ilgili konularda fikir, düşünce, istek ve şikâyetlerinizi samimiyetle yazacağınıza ve amacımıza katkı sağlayacağınıza inancımız güçlüdür. Fikir ve istekleriniz bizim için önemli bir yol gösterici olacağı için mutlaka ciddiyetle değerlendirilecek, konularla ilgili genel bilgiler verilecek ve sorunların makul çözümleri için çalışılacaktır.

Sizlerden kutuları amacına uygun kullanmanızı önemle rica ediyoruz. Kutuların amacı dışında kullanımı kabul edilebilir bir davranış olmadığı gibi, ahlaki olmayan neticeler de doğurabilir. Bunun bilinç ve sorumluluğunda hareket etmeniz en büyük beklentimizdir. Aksi takdirde bu uygulamaya devam edemeyiz.

Bu ayki istek ve taleplerinizle ilgili değerlendirmelerimiz aşağıdaki gibidir:

·         Kutulara bıraktığınız konular, istek ve talepleriniz mutlaka değerlendirilecek ve dikkate alınacaktır.

·         Kantin fiyatları üniversitemiz genel sekreterliği tarafından belirlenmektedir. Kantin işletmeleri bu fiyatın üzerinde ürün satamamaktadırlar. Ancak öğrencinin yoğun olduğu bazı kantin işletmeleri bazı ürünlerini belirlenmiş fiyatın altında satabilmektedirler.

·         Merkezi derslikler, BAUM ve Sağlık Bilimleri Fakültesi binalarında ders yapmamızın temel nedeni fiziki imkânlarımızın yetersiz olmasıdır. Fakültemizde fiili olarak 6 bölümde 4500’e yakın öğrenci eğitim görmektedir. Ana binada toplam 8 sınıfımız bulunmakta ve bütün bölümlerin ders yapmasına imkân yoktur. Bu nedenle her yıl dönüşümlü olarak farklı bölüm ve sınıflarımızdaki gece ve gündüz öğrencilerimiz farklı yerlerde ders görmektedirler.

·         Ana binamızın dışındaki binaların yönetimi bizde olmadığı için bu binalarda yaşanan sorunların (özellikle temizlik konusunda) çözümünde de doğrudan biz müdahale edememekteyiz. Ancak öğrencilerimiz daha sağlıklı şartlarda bu mekânların çeşitli alanlarını kullanabilmeleri için biz bu yönetimlere özellikle malzeme (lavabolara sabun, peçete ve kâğıt) konusunda destek vermekteyiz. Temizlik konusunda takipteyiz ve çalışanlarımızı her zaman uyarmaktayız. Bu konuya daha çok özen gösterileceğini de bildirmek isteriz.

·         Fakültemizde ana giriş kapısı ek bina inşaatı nedeniyle maalesef kapalı durumda. Kantinden öğrenci girişinin özellikle güvenlik açısından uygun olmadığının farkındayız. Ancak yaz aylarında yeni ve daha geniş bir kapı yapılıncaya kadar burayı kullanmak mecburiyetindeyiz. Mevcut kapının dar olması nedeniyle özellikle sabah erken saatlerde soğuk havalarda öğrencilerimizin girişte beklememeleri için sıkı kimlik kontrolü yapamamaktayız. Ancak güvenlik görevlilerimiz sürekli kantinde ve sahanlıklarımızda hareket halindedirler ve her hangi bir rahatsızlık halinde hemen harekete geçebilecek şekilde hazırdırlar. Ayrıca fakültemizde öğrencilerimizin daha demokratik ve özgür bir ortamda eğitimlerini sürdürebilmeleri için güvenlik güçlerimiz azami gayreti sarf etmektedirler.  

·         Güvenlik konusunda hissettiğiniz veya gördüğünüz herhangi bir zafiyetin veya tehlikenin bize bildirilmesinde göstereceğiniz hassasiyet ve otokontrol hepimizin kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.   

·         Dersliklerimizdeki ses sistemi başta olmak üzere diğer teknik donanımın kullanımı konusunda tercih hocalarımıza aittir. Ancak örneğin ses yeterince duyulmadığında mikrofonların kullanılmasını hocalarımızdan talep ederseniz, anlayışla karşılanacağından eminiz. 

·         Ayrıca ders esnasında oluşan gürültü ve uğultunun giderilmesinde hocalarımız kadar sizlerin de sorumlu olduğunuzu unutmayınız. Hiçbir öğrencimizin diğerinin hak ve kazanımlarını sınırlandırma hakkına sahip olmadığını hatırlatmak isteriz. Bunun için yine bir otokontrol mekanizmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.

·         Bazı derslerimizin uzaktan eğitimle yapılması konusunda inisiyatif fakültemizde değildir. Üniversitemizin eğitim komisyonlarında tartışılarak kararlaştırılan bu konu Üniversite yönetiminin kararıyla uygulanmaktadır.

·         Gece öğrencileri için fakültemiz sayfasında %10’a giren öğrenciler listesi yayımlanmıştı. Bunun yanında Yüksek Onur ve Onur öğrencileri listesi de önümüzdeki günlerde gündüz ve gece öğrencilerimiz için yayımlanacaktır.

·         Bazı derslerimiz ve hocalarımızla ilgili istek ve taleplerinizi öncelikli olarak bizzat sizlerin hocalarımıza iletmenizi beklemekteyiz. Çünkü akademik gelenek ve enformel kurallar yöneticilerin bu tür konuları hocalara iletmesini çok da uygun görmez. Ancak yine de sizlerin makul talepleri ve endişeleri uygun bir dille hocalarımıza iletilecektir.

Sevgili öğrenciler, lütfen bize yardımcı olun ve bizi takip etmeye devam edin…

Bir arkadaşımızın kutuya attığı kâğıda yazdığını hepiniz için söylüyoruz;

“bir tek dileğimiz var, mutlu olun yeter”  

15.05.2013 Tarihinden İtibaren Dilekçelere Verilen Cevaplar İçin Tıklayınız.