Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü

GENEL TANIMI

Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü 2495 sayılı Bazı Kurum, Kuruluş ve Kişilerin Korunması ile Özel Güvenlik Teşkilatı Kurulması Hakkındaki kanun gereğince Aralık 1995 tarihinde kurulmuş ve  1996 yılında faaliyetlerine başlamış olup, bu hizmetini, Haziran 2004 yılında çıkarılan 5188 sayılı kanun hükümlerine göre Cumartesi-Pazar, bayram ve diğer tatil günleri de dahil olmak üzere 24 saat aralıksız  olarak vardiya sisteminde görevlerini sürdürmektedir.
            Üniversitemizde kendi  kadrosunda bulunan 34 güvenlik görevlisi ve  Poligard Güvenlik Şirketi tarafından Hizmet alımı yapılan 218 özel güvenlik görevlisi il birlikte 252 güvenlik görevlisi 1 müdür,2 tekniker,3 temizlik personeli ve 1 hastabakıcı ile toplam 259  personel görev yapmaktadır. Bu personellerden 34 özel güvenlik görevlisi ;Hınıs,Horasan,Pasinler, Oltu,Tortum, Narman, İspir ve Aşkale Meslek Yüksek Okulları ile ilçelerdeki Fakültelerde Güvenliği sağlamak amacıyla görev yapmaktadır.
             Görev yapan personel Resmi  görev yapmakta olup, Üniversitemizin Güvenlik Yönergesi çerçevesinde görevlerini yürütmektedir. Yıllık izinler genellikle yaz aylarında kullandırılmakta, Eğitim ve Öğretim dönemi açıldığında ise  tüm personel  okulların tamamında görevlendirilmektedir,    motorize ve yaya devriyeler oluşturup daha sıkı bir çalışma temposunda görevler yürütülmektedir.