Hınıs Meslek Yüksekokulu

HINIS İLÇESİ

HINIS İLÇESİNİN GENEL DURUMU

 

Toplam Nüfusu: 32.059         

Şehir Nüfusu:10.802             

Köy Nüfusu: 21.257

Köy Sayısı: 81

Yüzölçümü (km²): 1799

 İl`e uzaklığı (km): 150           

HINIS ADI NERDEN GELMEKTEDİR

Hınıs adı, Arapça “ Hısn“ yani Kale kelimesinden gelmektedir. 1910`lara kadar ismi Hınıs olarak geçmekte bundan öncesinde ise Safevi döneminden önce yaşamış bir kavime ait yazıta göre ise Kıns (bir rivayete göre ise Huns) olarak geçmektedir.

Hınıs yerleşiminin tarihsel geçmişi ile ilgili fazla bilgi olmamakla beraber, yöre ile ilgili en eski yazılı kayıtlar M.Ö. 1400`lü yıllara dayanmaktadır. Uzun süre Ermenilerin ve İranlıların hakimiyetinde kalan İlçe, daha sonra Bizanslıların eline geçmiştir. Yüzyıllarca Ermeni, toplulukların yerleşim yeri olmuştur. 1071 Malazgirt Zaferi ile Selçuklu hakimiyetine girmiş olup, daha sonra İranlılar’ın eline geçen Hınıs, Osmanlı İmparatorluğunun büyüme döneminde Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Kısa bir süre Rus işgalinde kalmış ise de 14 Mart 1918 tarihinde tekrar Türkiye topraklarına dahil olmuştur.

 

SAĞLIK

Jandarma sorumluluk bölgesinde sağlık evleri mevcut olup yalnızca Halilçavuş Sağlık ocağı, Ketenci Sağlık ocağı ve Bellitaş sağlık ocakları hizmet verebilecek durumdadır. İlçe merkezinde merkez Sağlık ocağı ve Devlet Hastahanesi mevcut olup, (1) adet Uzman Doktor bulunmaktadır.. Pratisyen doktor sayısı yeterli olup İlçe merkezinde (3) adet Eczane mevcuttur. İki adet Özel doktor polikliniği mevcut Olup sağlık hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgiler Hınıs Devlet Hastanesi Baş Hekimliğinden elde edilebilir.

GENÇLİK VE SPOR

Bölgede sanayi tesislerinin yetersiz oluşu nedeni ile genç nüfusun büyük bir bölümü büyük şehirlere ve yurt dışına çalışmak amacı ile göç etmiştir. Spor tesisleri olarak ilçe merkezinde kapalı spor salonu ve halı saha mevcut olup, genç nüfusun büyük bir bölümü futbol ve bilardo gibi sporlarla karşı ilgi duymaktadır.


ULAŞIM VE ALTYAPI

Devlet Yolları : Bölgeyi ERZURUM ve Muş illeri ile KARAÇOBAN ilçesine bağlayan devlet yolları mevcuttur.

Hınıs İlçesi, Erzurum iline 145, Muş iline 110, Karaçoban ilçesine 35, Varto ilçesine 44, Tekman ilçesine 65, Karayazı ilçesine 78 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Hınıs ilçe sınırları içerisinde 58 km. devlet, 23 km. il yolu 958 km ise köy yolu olmak üzere toplam 1039 km karayolu mevcuttur. Bu yolların 81 km.si asfalt, 172 km si stabilize, 786 km.si ise toprak yoldur.


Kaynak: Hınıs Bel.