Kimya Mühendisliği

LABORATUVARLAR

Kimya Mühendisliği Bölümünde son sistem cihazlarla teçhiz edilmiş 10 adet laboratuvar bulunmaktadır. Laboratuvarlarda yeterli aydınlatma sağlanmıştır. Yangın güvenliği ve emniyetle ilgili olarak laboratuvarda yangın alarmı, yangın söndürücü bulunmakta, deneylerin özelliğine göre gaz maskesi ve gözlük kullanılmaktadır.
Öğrencilere yönelik laboratuvarlardan her birinin kapasitesi 50 kişidir.

 Kimya Mühendisliği Bölümünde;

 Kimyasal Teknolojiler Laboratuvarı

 Fizikokimya Laboratuvarı

 Araştırma Laboratuvarları

 Enstrümental Analiz Laboratuvarı

 Temel İşlemler Laboratuvarı vardır.


 Her bir laboratuvarımızda uygun çalışma koşulları mevcuttur. Öğrencilerimizin uygun laboratuvar şartlarında pilot tesis mahiyetinde bulunan çok çeşitli deneysel ekipmanlarla deney yapmaları mümkündür. Enstrümantal Analiz Laboratuvarında gelişmiş analiz cihazları bulunmaktadır. Kimyasal Teknolojiler ve Fizikokimya Laboratuvarında öğrencilerimize temel bilgiler kazandırılmaktadır.

Temel İşlemler Laboratuvarında pilot tesisler ile özellikle son sınıf öğrencilerine kimya endüstrisinde karşılaşılabilecek hemen hemen her türlü ekipmanla deneyler yaptırılmaktadır. Araştırma Laboratuvarlarında ise özellikle bölüm elemanlarının araştırmaları için kullandığı son derece temiz bakımlı uygun şartlara sahip laboratuvarlarımız vardır.

 Bölüm Başkanlığınca Laboratuvarlarda çalışan bütün personelimize, örgün ve ikili Öğretim öğrencilerine Laboratuar Emniyet ve Güvenlik Kitabı okutulmuş ve bu kurullara özenle uyulması istenmiştir. Bölüm Başkanlığınca Bölümümüze ait laboratuarlarda bu konularla ilgili kontroller ve denetlemeler düzenli bir şekilde yapılmaktadır.