Atatürk Üniversitesi

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ERZURUM’A GELİŞİNİN
101. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Mustafa Kemal  Atatürk’ün Erzurum’a Gelişinin yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.  Rektör Çomaklı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Atatürk’ün Erzurum Kongresine katılmak üzere 3 Temmuz 1919’da şehre gelişinin ve milli mücadeleyi Dadaşların yanında başlatmasının üzerinden 101 yıl geçmesine rağmen bu kurtuluş ve birlik ruhu hiçbir şekilde eksilmeden yaşanmaktadır.

Dört bir yanı düşmanla çevrilmiş, yorgun ama hürriyet sevdalısı bir ülkenin kaderini belirleyen Erzurum Kongresi, istiklal ateşinin yakıldığı kutlu mücadelenin bir eseridir.

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ‘Bu milletle neler yapılmaz ki’ dediği bu kutlu gün 15. Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir ve vatanperver komutan, asker ve halkın omuzlarında yükselerek bir vatanın ilhaktan özgürlüğe gidişinin temel adımını oluşturmuştur.

Kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı bu önemli gün vesilesiyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onun silah arkadaşları ve Aziz vatanımız uğruna dünden bugüne canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI
REKTÖR

Paylaş Paylaş Paylaş