Eczacılık Fakültesi

NEDEN FAKÜLTEMİZ?

Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 

PUAN  TÜRÜ: MF

TABAN  PUAN (2018 TYT AYT (YKS): 422,99900

KONTENJAN: 100+3

ÖĞRETİM  SÜRESİ: 5 YIL

Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, 1997 yılında Türkiye’nin 8. Eczacılık Fakültesi olarak kurulmuştur. Eczacılık Fakültesi, kuruluş aşamasında Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültelerinden destek almıştır ve ilk olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine Tıp Fakültesi Morfoloji Binasında başlamış ve 2009 yılı Haziran ayında yeni binasına taşınmıştır. Yeni binada akademik ve idari personelin daha rahat çalışabilmeleri için gerekli olan bütün düzenlemeler yapılarak teknik altyapı donanımı sağlanmış, diğer yandan da öğrencilerin nitelikli bir eğitim almalarına yönelik ortamlar oluşturulmuştur. Fakültemiz öğrencilerinin beş yıllık Eczacılık öğrenimleri sırasında Temel Eczacılık (Analitik Kimya, Biyokimya ve Farmasötik Mikrobiyoloji), Eczacılık Meslek Bilimleri (Farmasötik Botanik, Farmakognozi, Farmasötik Kimya, Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji ve Eczacılık İşletmeciliği) ve Eczacılık Teknolojisinin (Farmasötik teknoloji) teorik dersleri ile bu derslerin uygulamalarının yapıldığı laboratuvarlar ve diğer seçmeli derslerden başarılı olmak zorundadırlar. Analitik Kimya, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji laboratuvarlarında Temel Eczacılık Bilimleri alanında mevcut olan teorik derslerin uygulamaları yapılmaktadır. Farmasötik Botanik, Farmakognozi, Farmasötik Kimya, Farmasötik Toksikoloji, Farmasötik Teknoloji laboratuvarlarında ise Eczacılık Meslek Bilimleri ile ilgili derslerin uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Laboratuvarlarda Eczacılık ile ilgili laboratuvar malzemeleri ve cihazlar bulunmaktadır. Ayrıca, fakültemiz araştırma laboratuvarlarında ileri bilimsel araştırmaların yapılabileceği modern cihazlar bulunmaktadır.  

--Eczacılık Fakültesinde, 1 tanesi 72 kişi, 2 tanesi 108 kişi, 2 tanesi 144 kişi, 1 tanesi 50 kişi öğrenci kapasiteli 6 adet derslik, 1 adet 35 kişilik lisansüstü derslik, 1 konferans salonu, 2 toplantı salonu, 11 araştırma laboratuvarı, 1 tablet basım laboratuvarı, 1 mikroskop laboratuvarı, 1 hayvan araştırma laboratuvarı ve 3 hücre kültürü laboratuvarı, 4 öğrenci laboratuvarı, 1 kütüphane, 2 okuma salonu, 2 simülasyon eczanesi, 1 bilgisayar laboratuvarı, 32 adet çalışma ofisi, 8 adet idari personel odası, 1 adet kimyasal depo, 2 adet öğrenci kulüp odası, saf su ünitesi, hobi odaları, grup çalışma odaları, iş sağlığı ve güvenliği odası, anabilim dallarına ait depolar, herbaryum ünitesi ve kantin bulunmaktadır. Bunların dışında Anabilim Dallarının araştırma laboratuvarları, dekanlık ve idari bölümler de bulunmaktadır. Öğrencilerimizin hem sosyal hem de bilimsel olarak yetişmeleri için sürekli olarak yeni düzenlemeler yapılmaktadır.

ÜNİVERSİTEMİZ

Atatürk Üniversitesinin kurulması Büyük Millet Meclisi’nde 31.5.1957’de 6990 sayı ile kanunlaşmış ve 7.6.1957 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir (https://atauni.edu.tr/kurulus-oykusu) . Atatürk Üniversitesi 17 Kasım 1958’de Ziraat ve Fen- Edebiyat Fakülteleri ile öğretime başlamıştır. Gümüzde, Atatürk Üniversitesi, Türk Yüksek Öğretim geleneğinin en önemli yapı taşlarından biri haline gelerek, bugün itibariyle 23 fakülte, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar, 12 meslek yüksekokulu, 8 enstitü, 25 araştırma merkezi ile 200 bini aşkın öğrencisi, 2 bin 600 öğretim elemanı ve 3 bin 500 idari personeliyle “dev bir bilim kenti” olma hüviyetini kazanmıştır.

--Üniversitemizde barınma sorunu yoktur. Kız ve erkek yurtları yeterli sayıdadır. Yurtlarda ortak kullanım salonu, televizyon odası ve çalışma odası mevcuttur. Yerleşke içerisindeki yurtlarda kalan öğrenci haricinde üniversiteye yakın bölgelerde, yerleşkeye yürüme mesafesinde veya kısa otobüs yolculuğu ile ulaşılabilen özel yurt veya evde kalma imkânları da vardır.

--Üniversitemizde bütün yıl boyunca merkezi öğrenci yemekhanesinde öğrencilere öğlen yemeği verilmektedir. Ayrıca öğrencilerin öğle ve akşam yemeği yiyebilecekleri fakültelerde öğrenci kantinleri mevcuttur. Öğrenciler için yerleşkede çeşitli fast food tesisleri ve marketler vardır.

--Yurtlardan fakültelere, kütüphaneye, spor ve sosyal tesislere ulaşmak çok kısa ve kolaydır. Ayrıca üniversite içerisinde öğrencilerin ulaşımda yararlanabileceği üniversite servisleri (rinkler) mevcuttur. Üniversite şehir merkezine yakın olması münasebetiyle öğrenciler yürüyerek şehir merkezine gidebilirler. Ayrıca, belediye otobüsleri ve minibüsleri kullanarak ta şehir merkezine rahatlıkla gidebilirler.

--Fakültemizin üniversitesinin merkez yerleşkesinde bulunması nedeniyle, öğrencilerin yerleşke içi ve şehir merkezi ile ulaşım sorunu bulunmamaktadır.

--Üniversitemizde öğrencilerin sosyal, kültürel danışma, rehberlik ve spor faaliyetleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Öğrencilerimizin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için hem Üniversite bünyesinde hem de Fakülte bünyesinde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.  Üniversitemizde öğrencilerimizin her türlü sportif aktivitelerine olanak sağlayan çok sayıda açık ve kapalı spor tesisleri mevcuttur. Erzurum’da ülkemizin önde gelen kış sporları merkezidir. Kışın, yerleşkeden kayak merkezine öğrencilerin kolaylıkla ulaşmaları için hafta sonları servisler konulmaktadır. Öğrencilerimizin çeşitli alanlarda kendilerini yetiştirmeleri için deneyimli eğitmenler tarafından kurslar yürütülmektedir. Bu kurslar için öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Kütüphane

Fakültemiz kütüphanesinde yaklaşık 3.000 eser bulunmaktadır. Bunlar, ders ve kaynak kitapları, okuma kitapları, süreli yayınlar, dergilerdir. Fakülte kütüphanesi öğrenci ve öğretim üyelerinin yararlanabilmesi için sabah 08.00 den akşam 17.00 arasında açıktır.

Üniversitemiz Merkez  Kütüphanesi 7350 m² alanda 6 bilgi kaynakları salonu, 1 çalışma salonu ve 1 internet salonu ile aynı anda yaklaşık 600 kullanıcıya çalışma alanı ve bilgi hizmeti sunmaktadır. Kullanıcılar, 200.000 den fazla basılı kitap, 195.000 civarı e-kitap, 13.000 kadar Üniversitemizde yapılan tezler ve 45 adet veri tabanından yararlanabilmektedirler. Ayrıca, Aralık 2017 tarihinde hizmete sunulan Çalışma Salonu (Ek bina) ise, 8.000 m² alanda 12 çalışma salonu ve 1 internet salonu ile 1250 kullanıcıya çalışma alanı sunulmaktadır.

Fakülte Bilgisayar  Laboratuvarı

Fakültemizin tüm birimlerini ve 30 adet bilgisayar bulunan bilgisayar laboratuvarı Rektörlüğümüz ATA-BAUM’da (Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi) ana bir server üzerinden internet ağına bağlıdır. Bilgisayar laboratuvarında bulunan bilgisayarlardan öğrencilerin sürekli yararlanmaları için açık bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz fakültenin her yerinden Wİ-Fİ’ye bağlanabilmektedirler. Öğrencilerimiz bilgisayarlardan internet üzerinden üniversitemizin anlaşma yaptığı tüm veri tabanlarına ulaşabilmektedirler. Kolaylıkla bilimsel araştırmalarını yapabilmektedirler.

Yani; çağın gerektirdiği teknolojik donanımlı bilgisayar laboratuvarında öğrenciler, alanlarıyla ilgili olarak günümüzün gerektirdiği bilişim sistemlerini kullanma becerisi edinmekte ve internet aracılığıyla enformasyon kaynaklarına ulaşabilmektedirler.

Fakültemizde Bilimsel  Araştırma

Fakültemizde anabilim dallarının araştırma laboratuvarlarında bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere çeşitli cihazlar bulunmaktadır. Bunlar 5 adet HPLC, 1 adet GC-MS, 1 adet LC-MS, 1 adet GC, 1 adet spektroflorimetri, 4 adet UV-Gör. Spektrofotometri, 1 adet FT-IR, 2 adet Liyofilizatör, Mikroskoplar, Etüvler, Fırın, Santrifüjler, Su banyoları, Tablet Baskı Makinası, Dissolüsyon Cihazı, Tablet Sertlik Ölçüm Cihazı, Mekanik Karıştırıcı, Elek Sistemi cihazları bulunmaktadır.

--Fakültemizde 1 adet sitotoksisite laboratuvarı ve 1 adet hücre kültür laboratuvarı bulunmaktadır. Fakültemizde deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere Üniversitemiz ATADEM’e bağlı olarak bir hayvan araştırma laboratuvarı 2018 yılında kuruldu. Bilimsel çalışmaların yapılması için araştırmacılarımızın hizmetine sunulmuştur.

--Ayrıca daha ileri araştırmaların yapılabileceği Üniversitemizde DAYTAM (Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi- http://daytam.atauni.edu.tr/) bulunmaktadır.

--Fakültemiz de çeşitli bilimsel çalışmalar yürütülmektedir ve bilimsel yayın bakımından üst sıralarda yer almaktadır.

Mezunların  İş Olanakları

Eczacılık Fakültesi’nden beş yıllık öğrenimleri sonunda mezun olan eczacılar;

- Serbest Eczane

- Hastane Eczanesi

- Endüstri (İlaç ve Kozmetik)

- Akademisyen

- Bakanlıklar

* Sağlık Bakanlığı

* Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı

- Teftiş Kurullarında

- TBMM başhekimliğinde

- Eczacı Odaları ve Ecza Depoları

- Resmi ve Özel Araştırma Merkezleri

- EUS-Uzman Eczacı

alanlarında çalışabilirler.

Socrates/Erasmus/Mevlana/Farabi  Programları 

2005–2006 eğitim-öğretim yılından itibaren Avrupa Birliği Genel Eğitim Programı içerisinde yer alan Yüksek Öğretim Programlarını kapsayan Socrates/Erasmus programının amacı; üniversiteler arası işbirliği ile Avrupa’daki yükseköğretimin kalitesini arttırmaktır. Bu program çerçevesinde Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında üniversite öğrencileri karşılıklı olarak değiştirilmektedir.

-- Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine, Türkiye’deki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olan yükseköğretim kurumlarında) örgün eğitim programlarına kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanabilmektedirler.

Farabi Değişim Programı, Yüksek Öğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programıdır. Yani üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan Yüksek Öğretim Kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

-- Bu çerçevede isteyen öğrenciler programların uyuşması halinde eğitimlerinin bir veya iki yarıyılını karşılıklı anlaşma yapılmış olan Eczacılık Fakültelerinde alabilirler.

(Ayrıntılı bilgi için; http://oia.atauni.edu.tr/) .

Öğrenci  Kulüpleri

Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde öğrencilerin aktif olarak yer aldığı ATUPSG (Atatürk Üniversitesi Eczacılık Öğrencileri Grubu), Farmakademi, Farmaktif, Eczasanat ve Spor Kulübü olmak üzere dört kulüp bulunmaktadır. Kulüplerde çalışan öğrenciler çok sayıda bilimsel (konferans, seminer ve söyleşi) ve sosyal alanda etkinlikler düzenlemektedirler. Fakültemize yeni başlayan öğrencilerin fakülte ve üniversiteye alışabilmeleri için çeşitli aktiviteler (kahvaltı, yemek, gezi) klüpler tarafından düzenlenmektedir. Her yıl geleneksel olarak son sınıf öğrencileri arasında Hasta Bilgilendirme Yarışması yapılmaktadır. Her iki yılda bir Farmakon Öğrenci Kongresi (Farmakon2010, Farmakon2013, Farmakon 2015, Farmakon 2017) düzenlenmektedir. Ayrıca Üniversitemizde öğrencilerimizin kendi ilgi alanlarına göre katılıp faaliyet gösterebileceği çok sayıda kulüp ve topluluklar bulunmaktadır.

Eczacılık  Fakültesi Mezunlar Derneği

Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan eczacıların üye olabileceği Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Mezunları Derneği 2015 yılında kurulmuştur. Dernek,  fakültemizde yapılacak olan etkinliklere, eğitim ve öğretime katkılarda bulunmaktadır.