İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü

2012-2013 ETKİNLİKLER

ORGAN BAĞIŞI

ORGAN VE DOKU NAKLİ PANELİ VE PANEL ÇALIŞMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

 

            ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi çerçevesinde 10 Nisan 2013 Çarşamba günü saat 14:00 de Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde doku ve organ nakli panelinde Doku ve Organ Naklinin Dini ve Tıbbı boyutları ele alındı..

            Tıbbi Boyut Konuları

• Doku ve Organ Nakli Nedir?

• Canlıdan canlıya organ nakli ne demektir?

• Kadavradan organ nakli ne demektir?

• Organ naklinin tarihçesi.

• Hangi organ ve dokular nakledilir.

            Organ ve Doku Nakli" adlı panelimizde panelistlerimizden doktorlarımız beyin ölümü ile bitkisel hayat arasındaki farkı, günümüzdeki organ naklindeki gelişmeleri ve bağışlarla ilgili bilgi verdiler.

            Organ ve Doku Nakli Erzurum Bölge Koordinatörü Dr. Fatih Kacıroğlu, Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı ve Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Resul Öztürk panelist olarak katıldılar.

            Panel, organ nakliyle ilgili duygusal ve çok ilgi çeken güzel bir kısa film gösterisiyle başladı. Daha sonra Doç. Dr. Bülent Aydınlı tarafından kendisine organ nakli yapılan ve sağlığına kavuşan Sinan Tarduş ve organ nakli olmayı bekleyen Fennur Sarı`nın hastalık süreci ve sonrası hakkında duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaşmalarıyla devam etti.

            Panelde Organ ve Doku Nakli Erzurum Bölge Koordinatörü Dr. Fatih Kacıroğlu organ nakliyle ilgili tıbbi bilgiler aktardı. Organ naklinin önemine değinerek vatandaşları organ bağışına davet eden Kacıroğlu, organ naklinin tanımı, tarihçesi, kimden yapılabileceği sorularına cevap verdi ve yurtdışı ile Türkiye`de bağış oranlarının kıyaslamasını yaptı. Organ naklinin sıradan bir süreç olmadığını vurgulayan Kacıroğlu, ülke genelinde bugün 20 bin 909 kişinin nakil beklediği bilgisini verdi. Konuşmasında Türkiye`de 50 bin diyaliz hastası olduğunu ve bir diyaliz hastasının 5 yıllık maliyetinin 287 bin dolar olduğunu hatırlatan Kacıroğlu, buna karşın naklin ise 102 bin dolar olduğunu söyledi.

            Kacıroğlu beyin ölümü ile bitkisel hayatın farklı olduğunu belirterek, beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin hayata dönmesinin tıbben mümkün olmadığını vurguladı. Kacıroğlu "Beyin ölümü kararı 4 kişiden oluşan bir kurul tarafından veriliyor. Beyin ölümünden sonra organ fonksiyonları bozulmaya başlıyor. Mümkün olduğu en kısa sürede beyin ölümü tanısı konulup, organlar izinler çerçevesinde alınıyor." dedi

            Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı ise beyin ölümü ve kalp ölümünün farklı olduğunu ifade etti. Kalp masajıyla kalbin çalıştırılabileceğini aktaran Aydınlı, "Tıbben ve dinen asıl olan beyin ölümüdür." dedi. Ve konuklarımıza birçok yerde göremeyeceği organ nakli yapılan hastaların ameliyat esnasındaki görüntülerini içeren sine vizyonu gösterdi.

            Dini Boyutu

            İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Resul Öztürk, organ naklinin dini boyutunu anlattı. Organ bağışının dinen caiz olduğunu söyleyerek Kur`an-ı Kerim`den de örnek verdi.  En açık ayet Maide suresi 32. Ayet’te" Kim haksız yere bir insanı öldürürse tüm insanlığı öldürmüş gibidir, kim de bir insanı diriltirse tüm insanlığı diriltmiş gibidir" diye buyuruyor ve 1952 yılında Ömer Nasuhi Bilmen Diyanet Başkanı iken alınmış bir karardır ve bu karar Organ nakli ile ilgili açık bir ayet ve ya hadis olmadığından dolayı bu bir içtihadi karar olduğunu söyledi.

            Doç. Dr. Resul Öztürk,  bunun için kişinin ölmeden önce razı olması ve aksine beyan vermemiş olması gerekli olduğunu söyledi. Eğer organ diriden alınacaksa diriden alınan organ hayati tehlikeye sebep olmamalıdır. Organ bağışı gönüllülük esasına göre yapılmalı. Sağken izin kâğıdı imzalanmalı. Eğer belge yoksa aile ile muvafakat imzalanmalı. Kimliksiz kişilerin organının alınmasına devlet karar verir. Alıcı da nakle razı olmalı. Organı alınan kişinin tıbben ölmesi gerekiyor. Beyin ölümü raporu verilen kişinin hayata dönmüş olduğuna rastlanılmış değil Beyin ölümüne karar veren heyet hastanın doktoru olmaması gerektiğini söyledi.

ORGAN VE DOKU NAKLİ PANELİNİN GENEL AMAÇLARI

·         Öncelikle İlahiyat Fakültesindeki öğrenci ve hocalarımızın bu konudaki bilgilerine olumlu katkılar sağlayarak organ bağışı bilincini arttırmak. Bunun akabinde de toplumu organ yetmezliği konusunda bilgilendirmek, organ bağışı bilincini arttırmak,

·         Hastalarla görüşerek hastaların sorunlarına çözüm yolları aramak,

·         Yanlış bilince sahip olan halkı hem dinen hem de tıbben bilgilendirmek,

·         Ülkemizde az olan doku ve organ naklini arttırmak.

·         Halkımızı bilinçlendirerek organ bekleyen insanlarımıza hayat vermek.

·         Organ nakli konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak.


PANELDEN
 KARELER...