Arkeoloji

PROF. IŞIKLI'DAN ONLİNE ARKEOLOJİ KONFERANSI

Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Kovid-19 pandemisi nedeniyle devam eden uzaktan eğitim doğrultusunda arkeologları sanal ortamda bir araya getirerek, arkeoloji bilim tarihindeki ilk etkileşimli ‘Online Arkeoloji Konferansı’ gerçekleştirdi.

Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon’un moderatörlüğünde, Klasik Arkeoloji A.B.D.  Başkanı Prof. Dr. Birol Can’ın konuşmasıyla başlayan online konferansta, Atatürk Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Van-Ayanis Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Işıklı “Dağlık Doğu Anadolu Yaylasında Arkeolojik Kırılma Noktaları” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. En erken arkeolojik izlerden başlayarak, Demir Çağı sonuna kadar geçen sürece dair yeni tespit ve önerilerin dile getirildiği sunum, bölgenin hem yerel kültürleri hem konumuna bağlı önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Almanya’dan 230 kişinin etkileşimli olarak katıldığı konferansı, çok sayıda izleyici de canlı olarak takip etti. Etkinlik, Prof. Dr. Işıklı’nın verdiği önemli bilgilerin yanı sıra, arkeoloji alanının önde gelen isimleri olan Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, Prof. Dr. Tuba Ökse, Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu, Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu, Doç. Dr. Berkay Dinçer ve Dr. Pavol Hnila’ın katkılarıyla çalıştay havasında geçti.

Etkileşimli Katılım: https://meet.google.com/mti-kziw-ugv

Canlı Yayın: https://stream.meet.google.com/stream/ece00af4-4359-4b8b-985a-1c80608038c5Paylaş Paylaş Paylaş