Enfeksiyon Hastalıkları

Tanıtım

TANITIM VE TARİHÇE


Tanıtım ve Tarihçe

Anabilim Dalımız 25 Şubat 1983 tarihinde Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalının YÖK yasası gereğince ikiye ayrılması sonucu kurulmuş ve ilk başkanlığına Prof Dr. Şerafettin Yılmaz getirilmiştir. Prof Dr. Şerafettin YILMAZ’ın 16 Şubat 2000 tarihinde emekliye ayrılmasından sonra 2000-2005 yıllar arasında Anabilim Dalı başkanlığını Prof. Dr. Mehmet Akın TAŞYARAN yürütmüştür. Prof. Dr. Mehmet Akın TAŞYARAN’ın Ankara’ya tayini sonrası 09.12.2005 tarihinden itibaren Anabilim Dalı Başkanlığı görevi tarafımdan (Prof. Dr. Mehmet PARLAK) yürütülmektedir.


Anabilim Dalımızda 2 profesör, 2 Doçent, 1 yardımcı doçent olmak üzere 5 öğretim üyesi, 5 araştırma görevlisi, 6 hemşire ve 9 personel görev yapmaktadır. Servisimiz 33 yatak kapasitelidir. Ayrıca Kırım Kongo kanamalı ateşi ve influenza vakaları için 12 yatak kapasiteli ek servisimiz hizmete açılmıştır. Servis içerisinde yatan hastaların mikrobiyolojik tetkiklerinin yapıldığı, araştırma görevlileri ve Tıp Fakültesi öğrencilerine uygulamalı eğitimin verildiği mikrobiyoloji ve seroloji laboratuarları bulunmaktadır.


Araştırma Görevlilerinin eğitimi için, Salı günleri seminer ve toplantı programları interaktif olarak uygulanmaktadır. Ayrıca, Araştırma Görevlilerimiz eğitimlerinin pekiştirilmesi amacıyla İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Mikrobiyoloji anabilim dalları içinde gerçekleştirilmek üzere düzenli bir şekilde rotasyona gönderilmektedir.


Birimimizde yılda 8000 civarında poliklinik hastasına hizmet verilmekte 3000 civarında hastaya da yataklı tedavi uygulanmaktadır. Anabilim Dalımız`da Tıp Fakültesi 5. Sınıf öğrencileri üçer haftalık süreler ile uygulamalı eğitim almakta, ayrıca Tıp Fakültesi 3. Sınıf Türkçe, ingilizce öğrencileri ve Erzurum Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu hemşirelik bölümü 2. Sınıf öğrencilerine ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Lisansüstü Öğrencilerine Enfeksiyon Hastalıkları  dersleri teorik olarak verilmektedir. 

Anabilim Dalında Yapılan Özel İşlemler
Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı bulunduğu bölgede Araştırma Görevlileri ve Tıp Fakültesi öğrencilerine yeterli eğitim ve öğretim olanağı sağlayabilmesinin yanı sıra, kliniğimize başvuran hastalarımızın tanı ve tedavilerini de eksiksiz olarak yerine getirebilecek donanıma sahiptir. Eğitim amacıyla kliniğimiz laboratuarında, Gram boyama, periferik yayma, dışkı incelemeleri, idrarın kalitatif yöntemlerle incelenmesi, kültür alma yöntemleri ve kültür değerlendirme prensipleri verilmektedir. Bu amaca hizmet etmek için kliniğimize ait biri eğitim tipinde olmak üzere iki adet mikroskop, etüv, ELISA cihazı ve derin dondurucumuz bulunmaktadır. Kliniğimizde tanısal olarak, lumbar ponksiyon, kemik iliği aspirasyonu ve karaciğer biyopsi işlemleri yürütülmektedir.Anabilim Dalı Fiziki Olanakları
Servisimiz 33 yatak kapasitelidir. Ayrıca Kırım Kongo kanamalı ateşi ve influenza vakaları için 12 yatak kapasiteli ek servisimiz hizmete açılmıştır. Servis içerisinde yatan hastaların mikrobiyolojik tetkiklerinin yapıldığı, araştırma görevlileri ve Tıp Fakültesi öğrencilerine uygulamalı eğitimin verildiği mikrobiyoloji ve seroloji laboratuarları bulunmaktadır.