Atatürk Üniversitesi

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, VEFATININ 85. YILINDA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 85. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen çeşitli etkinlik ve programlarla Atatürk Üniversitesinde anıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın da katıldığı 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı, Havuzbaşında bulunan Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başladı. Devlet erkânının katılımıyla gerçekleşen programda saatler 9’u 5 geçeyi gösterdiğinde sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bayraklar yarıya indirildi.

Atatürk Gençlik ve Bilim Anıtında Tören Yapıldı

Aynı anda Atatürk Üniversitesinde de anma programı düzenlenirken, Atatürk Gençlik ve Bilim Anıtında gerçekleşen törene rektör yardımcıları, fakülte dekanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Eyyupoğlu’nun Atatürk’ü Anlamak başlıklı konuşması ve Turizm Fakültesi öğrencisi Alperen Almak’ın Öğretmen Atatürk isimli şiiri okunmasıyla başlayan anma programı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turgut Göğebakan’ın anıta çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Anma Programı, 15 Temmuz Milli İrade Salonunda Devam Etti

Gerçekleşen törenlerin ardından Erzurum Valiliği tarafından Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programına; Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın yanı sıra Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Ak Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, İl Jandarma Komutanı Metin Düz, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar ile kurum amirleri, şehit yakınları, gaziler, STK temsilcileri, veliler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhammet Totik’in günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmayla başlayan program, öğrencilerin Mustafa Kemal Atatürk temalı şiirleri okuması ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına 9. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı tarafından görevlendirilen Üsteğmen Ali Haydar Uyanmış’ın yaptığı konuşmayla devam etti. Program, Mecidiye Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Atatürk Oratoryosu ve Raci Alkır Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirmesiyle sona erdi.

KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRLÜĞÜ – 10.11.2023


Paylaş Paylaş Paylaş
Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi