Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi

TÜRKÇE YETERLİK SINAVI

Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATATÖMER) tarafından 17.01.2021 Pazar günü çevrim içi (online) Türkçe Yeterlik Sınavı düzenlenecektir. Sınava katılmak isteyenlerin 15.01.2021 Cuma günü Türkiye saati ile kadar 23.59' a kadar https://forms.gle/t8bacQxtSN1MPjqd6 adresinde bulunan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup başvurmaları gerekmektedir.
Kayıt İçin Gerekli Belgeler
1. Pasaport veya kimlik fotokopisi    
2. Vesikalık fotoğraf
3. Banka dekontu (Sınav ücreti 400 TL'dir. Sınava girecek adayın ismi banka dekontuna mutlaka yazılmalıdır.)
Hesap No:
T.C. Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü
Ziraat Bankası Erzurum Şubesi
Hesap no: 0112-34897333-5002
IBAN: TR95 0001 0001 1234 8973 3350 02
SWIFT KODU: TCZBTR2AXXX

Sınav Uygulama Esasları

1. Sınav çevrim içi (online) ortamda yapılacak olup sınava girebilmeniz için gerekli bağlantı adresi, kullanıcı adı ve şifreniz başvuru sırasında belirttiğiniz whatsapp numarasına ve e-posta adresinize gönderilecektir. Bu sebeple başvuru sırasında aktif olarak kullandığınız telefon numarasını ve e-posta adresini yazmanız gerekmektedir.

2. Sınavın yapılacağı ortama bağlanabilmek ve sınav süreçlerini yürütebilmek için kamera, kulaklık ve mikrofon donanımlarına sahip bir bilgisayar başında bulunmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda kullandığınız web tarayıcısının (Chrome, Firefox vb.) güncel sürümünün yüklü olduğundan emin olunuz. Sınav ortamına bağlanırken problem yaşamamak için en az 5 Mbps hızında internet bağlantısına ihtiyaç duyulacaktır. Sınav yalnızca bilgisayar ortamında yapılacaktır. Cep telefonu veya tablet gibi cihazlardan sınava katılmak mümkün olmayacaktır.

3. Sınav güvenliği açısından bulunduğunuz ortamın sessiz, kapalı bir mekân olması ve ortamda başka bir kişinin bulunmaması gerekmektedir. Bu sebeple bilgisayarınızın kamerası bulunduğunuz ortamı ve sizi gösterecek bir açıda konumlandırılmış olmalıdır. Sınav süresince bilgisayarınızın mikrofonu açık olmalı mikrofon hiçbir surette kapatılmamalıdır. Sınav görevlilerinin talimatlarına uyulması zorunludur.

4. Sınav esnasında bilgisayarınıza uzaktan erişim yoluyla bağlanılacak ve sınav ekranı açıldığı andan itibaren bilgisayarınızdaki hareketler kaydedilecek, başka herhangi bir sayfanın açılıp açılmadığı sürekli kontrol edilecektir. Sınav ekranı dışında başka sayfaların açılması veya açılmaya çalışılması durumunda sınavınız geçersiz sayılacaktır. Sınava başvuru yaptığınızda bilgisayarınıza uzaktan erişim için de onay vermiş olacaksınız.

5. Sınav sırasında kimliğinizin tespit edilebilmesi için yüzünüzün açık olması gerekmektedir.

6. Sınav sonuçlarının ilan edilmesinin ardından üzerinde doğrulama kodu ve karekod bulunan sınav sonuç belgeniz e-posta adresinize gönderilecektir.

7. Sınav süreci ile ilgili sorularınız için Merkezimizin dilegitimi@atauni.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.