Su Ürünleri Fakültesi

ULUSLARARASILAŞMA SÜRECİNDE YENİ ADIM

Dekanımız Prof. Dr. Murat ARSLAN Makeni Üniversitesinin daveti üzerine Sierra Leone’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Türkiye'nin Freetown Büyükelçisi Sayın Deha ERPEK'i ziyaret ederek bölge ve Üniversite ile ilgili bilgiler almıştır. Büyükelçimiz; Sierra Leone'un sürdürülebilir kalkınması için çalıştıklarını, Su Ürünleri yetiştiriciliğinin bu anlamda Sierra Leone için çok önemli olduğunu bildirerek, Makeni Üniversitesi rektörünün teknik yardım talebinin bu anlamda önemli olduğunun altını çizmiştir.

Ayrıca Dekanımız Prof. Dr. Murat ARSLAN, Mekani Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Joseph TURAY ile birlikte Sierra Leone Balıkçılık ve Denizel Kaynaklar Bakanlığı, Su Ürünleri Yetiştiriciliği birimi yetkililerini ziyaret ederek ülkenin genel anlamda su ürünleri yetiştiriciliği hakkında bilgi almışlardır.

Kampüse yakın bir mesafede bulunan balık çiftliğine gidilerek yapılan üretim yerinde görülmüş ve bölgenin Su Ürünleri potansiyelini yerinde inceleyerek, Makeni Üniversitesinin Su Ürünleri Programı açma konusundaki yardım talepleri değerlendirilmiştir. Yapılan bu ziyaret sonrası Dekanımız Prof. Dr. Murat ARSLAN detaylı raporunu Rektörümüz Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI’ya sunarak konuyla ilgili düşüncelerini aktarmıştır.