Çevre Düzenleme Birimi

YEŞİL ALANLARIN YILLIK BAKIMI

YEŞİL ALANLAR YILLIK BAKIM PROGRAMI
1. İLKBAHAR DÖNEMİ:
Mart:
• TIRMIKLAMA
: Ölü çim yaprakları, kışın verilen gübre, kom post artıkları, taşların temizlenmesi iş yapılmaktadır.
HAVALANDIRMA: Çatal, Bel veya özel aletlerle çimenlik toprağında sık delikler açılarak çim kökleri yeterli havaya kavuşturulmaktadır.
BUDAMA İŞLERİ: Yazın çiçek açan ağaççık ve süs çalıları budaması bu aylarda yapılmaktadır.
GÜLLERİN BAKIMI: Bahar budaması yapılmaktadır.(Güller toprak seviyesinden 30–40 cm yukarıdan budanmaktadır. Budama işlerinde gözün 1 cm üzerinden yapılmasına dikkat edilmektedir. Odunlaşmış yaşlı dallar dipten kesilmektedir.)
GÜBRELEME: İbrelilerin yanmış ahır gübresi ve besince zenginleştirilmiş kompost ile gübrelemesi yapılmaktadır.
ÇAPALAMA: Çiçek parterlerinde ilkbahar çapalaması, toprak işlemesi ve toprak hazırlığı yapılmalıdır. Parterlerin ve çiçek kasalarının toprağı bolca ahır gübresi ile gübrelenmelidir.
İLAÇLAMA: Hastalık ve zararlılara karşı bitkilere tomurcukların patlamasından 15 gün kadar önce gerekirse kış ilaçlaması yapılmalıdır.
Nisan:
BİÇİM: Çim alanlarda ilk çim biçim bu ayda yapılacaktır. Biçim işi çimler 8–10 cm boya yükselince yapılır. Biçim yüksekliği 4 cm dir. Biçim için motorlu çim biçme makinesi kullanılmaktadır ve biçim sonrası çim artıkları toplanmaktadır.
GÜBRELEME: Yağışların başlaması ile birlikte, Çim alanlar için Amonyum (Amonyum Sülfat, Amonyum Nitrat, Potasyum(m² ye 10-12 gr olacak şekilde) ) içerikli gübreleme yapılarak köklerin gelişmesi ve yeşil rengini kazanması sağlanmaktadır.
SULAMA: Bölgemizin koşullarında yağışların durumu da göz önünde bulundurularak çim ve ağaç sulamasına bu ayda başlanmaktadır. Sulama periyodu yağışların durumu göz önünde bulundurularak ayarlanmaktadır. Verilen su 10 cm derinliğe kadar işlemelidir verilen su 2-3 cm derinliğe kadar kurumadıkça tekrar sulanmaz.
ONARIM: Çim tamiri gerekli olan bölgeler tespit edilerek onarımlarına başlanmaktadır..
ÇİÇEK DİKİMİ: Çiçeklik alanlarda mevsimlik çiçek dikimi yine bu ay içersinde yapılmaktadır. Çiçek dikimi yapılmadan önce toprak çapalanarak havalandırılmaktadır.
BUDAMA: İbreliler ve herdemyeşil ağaç, ağaççık ve çalılar için en uygun budama zamanıdır.
Mayıs:
ÇİM SULAMA. Çim sulaması yağışların durumuna göre günde 1 defa m² ye 10 lt olacak şekilde yapılmaktadır.
BİÇİM: Çim biçimi 10 günde 1 defa yapılmaktadır.
BUDAMA: İlkbaharda çiçeklenen çalılar çiçeklenme dönemi bittikten sonra budanmaktadır.
SULAMA. Ağaçların sulanması bu ayda hız kazanır. Ağaç ve çalılar hafta da 1 defa çanakları tamamen dolacak biçimde sulanmaktadır.
İLAÇLAMA: Sıcaklıkların artması ile birlikte güllerde ve bazı çalılarda meydana gelen zararlılara karşı türüne göre ilaçlama kontrollü bir biçimde yapılmaktadır.Verilecek ilaç türleri ve miktarları duruma göre tespit edilerek verilmektedir.
ÇAPALAMA: Ağaç, çalı ve güllerin çanakları 3 haftada bir defa çapalanarak yeniden düzenlenmektedir.
2. YAZ DÖNEMİ:
Haziran:
ÇİM SULAMA: Çim ve Ağaçlarda sulama sıcaklıkların artığı bu dönemde çok büyük önem kazanır. Her gün sabah erken saatte ve akşam geç saatte güneş ışıklarının etkisini azalttığı zaman da olmak üzere 2 defa yapılmaktadır.
SULAMA: Ağaçların sulanması 3 günde bir defa bol miktarda yapılmaktadır.
ÇAPALAMA: Ağaç, çalı ve güllerin çanakları 3 haftada bir defa çapalanarak yeniden düzenlenmektedir.
BİÇİM: Çim biçimi haftada bir gün olmak üzere bu ayda 4 defa yapılmaktadır. Çim biçimi yapılacağı gün sabah sulaması yapılmayarak ve çimin kuru olmasına dikkat edilerek, biçimi tamamlanan kısımlarda akşam geç saatlerde bol su verilmektedir.
Temmuz:
ÇİM SULAMA: Çim sulama bu ayda fazlası ile önemlidir. Her sulamada 15 cm derinliğe kadar suyu iletmek zorunludur. Sulama sabah ve akşam serin saatlerde yapılmaktadır..
BİÇİM: Çim biçimi haziran ayında olduğu gibi haftada 1 defa mutlaka çim biçimi yapılmaktadır.
SULAMA: Ağaçların sulanması 2 günde bir defa, çalı ve güllerin sulaması her gün yapılmaktadır.
ÇAPALAMA: Ağaç, çalı ve güllerin çanakları 3 haftada bir defa çapalanarak yeniden düzenlenmektedir.
GÜBRELEME: Bu aylarda çim sulaması ve buna bağlı olarak Hareketliliği arttığı için kimyasal gübreleme bu ayda bir kez daha yapılır.(N) Azot, (P) Fosfor , (K) Potasyum içerikli karışım kompoze gübrelerle gübreleme yapılmaktadır, Gübreleme akşam serinliğinde yapılarak gübreleme sonrasında bolca su verilmektedir.
İLAÇLAMA: Bu aylarda gece sulaması yapıldığı için nemin artmasından dolayı çimlerde mantari hastalıklar görülebilir. Bu durumda hastalık türü kontrol edilerek gerekli ilaçlama kontrollü biçimde yapılmaktadır.
Ağustos:
• Genel bakım Temmuz ayında olduğu gibi yapılmaktadır.
3. SONBAHAR DÖNEMİ:
Eylül:
• Eylül ayında yağışların başlaması ile Sulama azaltılmakta, Çim sulaması Günde 1 defa yapılmaktadır. Ağaç ve çalı sulaması 3 günde bir yapılmaktadır.
• Yağışların başlaması ile birlikte, Çim alanlar için Amonyum (Amonyum Sülfat, Amonyum Nitrat, Potasyum ) içerikli gübreleme yapılarak köklerin gelişmesi ve yeşil rengini kazanması amacı ile yapılmaktadır.
• Çim tamiri gerekli ise bu ayda yapılmaktadır.
• Ağaç, çalı ve güllerin çanakları 3 haftada bir defa çapalanarak yeniden düzenlenmektedir.
Ekim:
• Bu ayda çim gelişimi yavaşlayacağından biçim işi seyrekleşecek. Yağışların durumuna göre sulama işi azalacaktır. Çim alan ve çevresinde ağaçlardan dökülen yaprakların toplanması gerekmektedir. Ay sonundan itibaren çim alanları demir tırmıkla taranması işine başlanmaktadır.
Kasım:
• Son defa çim biçimi yapılmaktadır. Çim boyu kışa girerken mümkün olduğunca kısa olması sağlığı açısından yararlıdır. Bu ayda yapılması gereken en önemli iş çim alanın demir tırmıkla ve Verti-cut ile taranmasıdır. Bu işlem çim alan içersindeki ölü dokunun temizlenmesini sağlar. Kışa girmeden önce ağaç ve çalı dipleri kabartılacak ve hava almaları sağlanacaktır. Ağaç, Ağaççık ve çalılarda sonbahar budaması bu ayda yapılacaktır.
4.KIŞ DÖNEMİ:
Aralık:
GÜBRELEME: Çim alanlar artık maddelerden temizlendikten sonra gübrelenecektir. Gübrelemenin organik gübre veya kimyasal gübre ile gübreleneceği çim alanın durumuna göre belirlenerek kontrollü biçimde yapılmaktadır.
BUDAMA: Yaprak döken ağaç ve çit bitkileri budanacak, yaşlı dallar dipten kesilecek, kuru dallar ayıklanacak ve gerekirse sürgünler kısaltılmaktadır.
Ocak :
SIKIŞTRIMA: Bu ay içersinde en önemli iş bitki köklerinin sıkıştırılmasıdır. Toprak donma ve çözülme olayları sonucu kabarır, bu da bazı bitki köklerinin gevşemesine neden olur. Bu bitkiler tespit edilerek kökleri sıkıştırılmaktadır.
Şubat :
BUDAMA: Yaprak döken ağaç, ağaççık ve çalılar mutedil havalarda budanacaktır. Kuru dallar dipten kesilecek, tacı sıkı olanlar seyrekleştirilmektedir. Genç dal ve sürgünler gereği gibi kısalmaktadır


Çimlendirme

Çimlenen yerin hazırlanması


Çim tohumu ekimi


Çimleme