Atatürk Üniversitesi

YÖK DEĞERLENDİRME RAPORU AÇIKLANDI: ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ KATEGORİSİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, 189 üniversitenin her birine ait “2019 Yılı Üniversite İzleme ve  Değerlendirme Raporu”nu açıkladı. Buna göre Atatürk Üniversitesi Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk Kategorisinde “Üniversite  Sosyal Sorumluluk Projeleri Sayısı” alanında 475 proje ile birinci sırada yer  aldı.         

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2018 yılından itibaren üniversitelerin güçlü yönlerini ortaya koymak amacıyla yürütülen ve üniversitelerin 5 ana kategorideki 45 göstergede değerlendirilmeye tabi tutulduğu ‘Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu’nun’ 2019 verileri açıklandı. Raporda, Türkiye’deki üniversitelerin 2019 yılı karne verilerinde tüm alanlarda gözle görülür bir iyileşme dikkat çekti.

En çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alan ve dünya sıralamalarına adını yazdırmayı başaran Atatürk Üniversitesi de 2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu” kapsamında; eğitim ve öğretim", "araştırma-geliştirme, proje ve yayın”, “"uluslararasılaşma", "bütçe ve finansman" ile "topluma hizmet ve sosyal sorumluluk" ana kategorilerinde kendini geliştirmeye devam ederek yükselişini sürdürdü.

Saraç: “Raporları YÖK’ün İnternet Sitesinden Kamuoyuna Açtık”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, her bir üniversiteye ait 2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporlarını YÖK’ün internet sitesinden kamuoyuna açtıklarını ifade etti. Üniversitelerin performanslarına dair verilerin bütün dünyada en erken bir yıl öncesine dayalı olduğunun altını çizen Saraç, “Yeni YÖK” olarak her yıl bir önceki yılın verilerini kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlattı.

Saraç, rapora ilişkin olarak: "Çalışmalar kapsamında, 189 üniversitenin her birine ait 2019 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporu, geçen yıl ilki yayımlanan raporlar ile kıyaslandığında bu yıl üniversitelerimizin göstergelerinde gözle görülür bir iyileşmenin olduğunu söyleyebiliriz. Bu göstergeleri hedef alarak gelişme kaydeden üniversitelerimizin yöneticilerini tebrik etmek isterim" değerlendirmesinde bulundu.

Rektör Çomaklı: “Büyük Atatürk Üniversitesi Ailesine Teşekkür Ediyorum”

Yayımlanan raporda Atatürk Üniversitesinin kaydettiği başarılı neticelerin özverili bir çalışmanın ürünü olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise Yeni YÖK vizyonu kapsamında devam eden Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesinin sağladığı kazanımların Atatürk Üniversitesinin “Araştırma Üniversiteleri” arasına girme hedefine bir adım daha yaklaştırdığını ifade etti.

Her yıl üzerine koyarak devam ettiklerini, bu kapsamda birçok projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Çomaklı, yapmış oldukları çalışmalar ile Atatürk Üniversitesinin adını üst sıralara yazdıran başta 2018 yılında kurulan ve bir yıl içerisinde 475 sosyal sorumluluk projesinin gerçekleşmesine katkı sunan Toplumsal Duyarlılık Projeleri Uygulama ve Araştırma Merkezinde görev yapan çalışma arkadaşlarımız olmak üzere tüm akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştuk.

YÖK'ün “2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu” için tıklayınız:

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Universiteler/izleme-ve-degerlendirme-kriterleri.aspx

KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRLÜĞÜ – 06.01.2021

Paylaş Paylaş Paylaş
Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi