Atatürk Üniversitesi

ATATÜRK ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER DÜNYANIN EN PRESTİJLİ İHA YARIŞMASINDA

Atatürk Üniversitesi, ATATEB Kulübü bünyesinde yer alan ve Mühendislik Fakültesinin Bilgisayar, Elektrik-Elektronik ve Makine Mühendisliği bölümü öğrencilerinin oluşturduğu ATAUAV takımı, dünyanın en prestijli insansız hava araçları (İHA) yarışması olan AUVSI SUAS’a (Association for Unmanned Vehicle Systems International - Student Unmanned Aerial Systems Competition) katılmak üzere Amerika’ya gitti.

İnsansız hava sistemlerine ilgiyi artırmak ve bu teknolojilerin öğrenciler tarafından geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla 2002 yılından beri Amerika’nın Maryland Eyaletinde düzenlenen yarışmanın ön elemelerini geçen ATAUAV takımı üyeleri Ramazan Harmaner, Murat Yıldız, Rıdvan Çartı, Berfin Sayılır, Muhammed İşık, Yusuf Akın, Mahmure Güler, Mehlika Ferda Topal ve takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ferhat Bozkurt, birçok farklı ülkeden 71 takımın katılımı ile gerçekleşen yarışmada üniversitemizi ve ülkemizi temsil edecek.

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan ATAUAV Takımı Danışmanı Dr. Ögr. Üyesi Ferhat Bozkurt: “Atatürk Üniversitesi olarak genç mühendis adaylarımızı İnsansız Hava Araçları teknolojilerine yönlendirerek bilimsel ve teknik çalışmalar yapmaya teşvik ediyoruz. Mühendislik Fakültesi olarak öğrencilerimizi teoriden uygulamaya geçecekleri alanlar oluşturarak ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmalarını sağlayan bu tip yarışmalara katılmalarına vesile olarak uluslararası alanda onlara katma değer sağlamaktayız. Bu düşüncelerle ABD’ye gelerek böylesine önemli bir yarışmaya katılmamıza maddi manevi destek olan Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya ve tüm üniversite ailesine öğrencilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Çomaklı: “Öğrencilerimizin Hem Kişisel Hem de Mesleki Becerilerini Geliştirmelerini  Oldukça Önemsiyoruz”

Atatürk Üniversitesinin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedeflediğini, bu anlamda bu tip uluslararası teknoloji yarışmalarına katılan gençlere hem kişisel hem de mesleki becerilerini geliştirmeleri için pek çok imkân sunduklarını aktaran Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, bu kapsamda AUVSI SUAS’a katılan öğrencilerin daha önce TEKNOFEST yarışmasında ulusal anlamda edindikleri tecrübe ile şimdi uluslararası bir yarışmada ülkemizi temsil ettiklerini söyledi.

Rektör Çomaklı: “Yarışmaya katılan gençler dünyanın önde gelen teknoloji firmalarının kariyer günlerine katılma ve alanında uzman kişilerle tanışarak “network” kazanma fırsatı yakalıyor. Aynı zamanda dünyanın farklı üniversitelerden gelen yarışmacılar ile tanışma ve fikir alışverişinde bulunma imkânına sahip oluyorlar. Biz de üniversite yönetimi olarak tüm öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Bu düşüncelerle böylesine önemli uluslararası bir organizasyonda Üniversitemizi temsil edecek takım üyelerine üstün başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRLÜĞÜ – 20.06.2022
Paylaş Paylaş Paylaş
Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi