Fen Bilimleri Enstitüsü

DOKTORA ÖĞRENCİMİZİN KONFERANS KATILIMI

Kentsel mekanlarda sürdürülebilir kalkınmanın önemi konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 24-26 Ekim 2023 tarihleri arasında İtalya’nın Floransa kentinde Floransa Üniversitesinde International Experts for Research Enrichment and Knowledge Exchange (IEREK) tarafından düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından bilim insanı, akademisyen, araştırmacı, uzman ve üniversite öğrencilerinin davet edildiği Urban Planning & Architectural Design for Sustainable Development (UPADSD) Sempozyumuna Prof. Dr. Sevgi YILMAZ’ın danışmanlığını yaptığı Fen Bilimleri Enstitüsü, Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Doktora öğrencisi Yaşar MENTEŞ yüz yüze katılım sağlamış olup, “Effect of Water Surfaces on Urban Heat Island” adlı bildiriyi sözlü olarak sunmuştur.
Su yüzeylerinin kentsel ısı adası üzerindeki serinletici etkisinin uzaktan algılama ve termal uydu görüntüleri kullanılarak analiz edildiği bu çalışmanın sonuçlarına göre, gelecekte yaşanacak su sorununa karşı alınacak önlemler değerlendirilmiş, su yüzeylerinin soğutma etkisinin hem kentsel ısı adasına hem de kent içindeki termal konfora olumlu katkı sağlayacağı öngörülmüştür.
Bu çalışma hakem değerlendirme sürecinin ardından SPRINGER tarafından yayınlanan Scopus Endeksli “Advances in Science, Technology, and Innovation” adlı ASTI Kitap serisinde yayınlanacaktır.

Enstitü Yönetimi olarak Doktora Öğrencimizi ve Danışman Öğretim Üyemizi tebrik eder başarılar dileriz.


https://www.ierek.com/events/urban-planning-architectural-design-for-sustainable-development-upadsd-8th#introduction
Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi