Giriş

GİRİŞ

 

BAŞVURU İŞLEMLERİNİ

OBS'de kullanıcı kaydı olan adaylar Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)'ne giriş yaparak,

 OBS'de kullanıcı kaydı olmayan adaylar ise "OBS hesabınız yok mu? Hemen Kaydolunlinki aracılığı ile 

kullanıcı adı ve şifresi alıp, giriş yaparak  BAŞVURU İŞLEMLERİ & KAYIT BAŞVURULARI linki aracılığı ile gerçekleştirebilirler.Değerli Lisansüstü Öğrenci Adayı,

Üniversitemiz bünyesinde yürütülmekte olan lisansüstü programlar için yapılacak öğrenci kayıt işlemleri, bu sayfa üzerinde yer alan kapsam ve koşullarda yürütülecektir.


Neden Lisansüstü Eğitim?

Bir ülkenin gelişme ve kalkınmasında, öğretim üyesi ve bilim insanı yetiştiren lisansüstü öğretim düzeyi önemli bir göstergedir. Üniversitelerin araştırma yapma, bilgiyi üretme ve üretilen bilgiyi ürüne dönüştürme aşamalarında lisansüstü öğretim ülkelerin gelişmişlikleri ile doğru orantılıdır.

Üniversitelerde verilen lisansüstü öğretim ve özellikle doktora aşaması, bir üniversitenin ulusal ve uluslararası bilimsel saygınlığının ve araştırma düzeyinin önemli bir göstergesidir. İnsanlığın bilim ve teknoloji çağı olarak adlandırılabilecek bir dönemi yaşamakta olması yukarıda belirtilen öğretim süreçlerinin bir sonucudur. Bu sebeple ülkemizde öğrencilerin daha iyi bir eğitim almaları için lisanüstü öğretimde her geçen gün yeni iyileştirmeler yapılmaktadır.


Lisansüstü Eğitimde Neden Atatürk Üniversitesi?

Üniversitemizde lisansüstü eğitim-öğretim faaliyetleri enstitü müdürlüklerimizce gerçekleştirilmektedir. Üniversitemizde, 5 enstitü müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte olan lisansüstü eğitim-öğretim kapsamında, 229 tezli yükseklisans, 21 örgün öğretim tezsiz Yükseklisans ve 12 uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programı olmak üzere toplam 262 yüksek lisans programında 9525 öğrenci, 204 doktora programında da 2981 öğrenci olmak üzere lisansüstü eğitim-öğretim programlarında toplam 12506 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir.

Bu programlarda toplam 850 yabancı uyruklu öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. 

Fen Bilimleri Enstitüsünün bazı yüksek lisans programlarında eğitim İngilizce olarak yürütülmektedir. 

Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi