Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Oltu'da Sosyal Yaşam

OLTU'DA SOSYAL YAŞAM

      Oltu 31.000 nüfusuyla Erzurum ilinin ve bölgenin en büyük ilçesidir. Yükseköğrenim kız ve erkek öğrenci yurtlarının yanısıra özel yurtlar ve apartlar öğrencilerin barınma ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir.120 yataklı Oltu Devlet Hastanesi, 30 uzman hekimiyle her branştan hasta hizmetlerini başarıyla vermektedir. Oteller, misafirhaneler (resmi kurum misafirhaneleri) ve üniversite misafirhanesi konaklama hizmetleri açısından yeterlidir. Lokantalar, kafeler, çay bahçeleri ve yeşil sosyal yaşam alanları bulunmaktadır. Bölge illerin (Artvin, Ardahan, Kars) kavşak noktası olması nedeniyle il merkezine ulaşım kolay şekilde yapılmaktadır. Alışveriş merkezi (AVM), marketler şehrin tüm mahallelerinde hizmet vermektedir.
      İlk, orta ve lise eğitiminde ilçemiz bölgenin ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır ve yüksek kalitede başarılı eğitim vermektedir.
      Anaokulu, kreş ve dershane gibi diğer hizmetler de sunulmaktadır.
      Avrupa standartlarında spor tesisleri, kulüpleri, fiteness imkanları bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan binlerce konut, kiralık ev sorununu ortadan kaldırmıştır.
      İlçemizde hizmet vermekte olan 5 banka şubesi ve ATM'leri mevcuttur. Konferans, düğün ve çalışma salonları, kütüphane ve İnternet kafe hizmetleri verilmektedir.
      İlçemiz Doğu Karadeniz Bölgesinde olduğu için iklim bakımından kışlar dahil yılın büyük bir bölümü güneşli ve sıcak bir yapıya sahiptir. Kış mevsiminde sıcaklık ortalama + 10 - 15 °C derecedir. İlçemizde doğalgaz resmi ve özel konutlarda kullanılmaktadır.
      Yerel bazda organik sebze ve meyve üreticiliği yapılmaktadır. Halk ihtiyacını yöresel pazarlardan doğal yollarla karşılamaktadır.