Atatürk Üniversitesi

TAPU PORTRELERİ, 100 YIL SONRA YENİDEN HAYAT BULDU

"Tapu Mirası: 1923-1929 Yılları Arası Erzurum Tapu Portreleri" sergisi, Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlendi.

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde, Öğr. Gör. Ayşe Özdemir tarafından hazırlanan ve Erzurum'da yaşamış şahsiyetlerin fotoğraflarından oluşan "TAPU MİRASI: 1923-1929 Yılları Arası Erzurum Tapu Portreleri" isimli serginin açılışı Erzurum Müzesinde gerçekleşti.

Törene ev sahibi olarak katılan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın yanı sıra Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Akarsu ile üniversite mensupları, kamu kurumu yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Öğr. Gör. Özdemir: “Tapu Kayıtlarının Sadece Resmi Bir Belgeden İbaret Olmadığını Göstermek İstedik”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Öğr. Gör. Ayşe Özdemir, Cumhuriyetin ilk yılları olan 1923-1929 tarihleri arasındaki tapu kayıtlarında yer alan fotoğraflardan faydalanarak hazırlanan serginin, şehrin hafızasını diri tutmak adına faydalı olacağına inandığını söyledi.

Sergide yer alan fotoğrafların, o dönem insanlarının yüzlerini, giyim tarzlarını, duruşlarını ve ruh hallerini yansıtarak geçmişe dair somut bir pencere açtığını belirten Özdemir: “Aslında bu sergi ile tapu kayıtlarının sadece resmi bir belge olmadığını, tarihi ve sanatsal açıdan da değerli bir kaynak olduğunu vurgulamak istedik.  Sergimizin gerçekleşmesindeki destekleri için Sayın Rektörümüze huzurlarınızda şükranlarımı sunarım. Yoğun ve titiz bir çalışmanın sonucunda hazırladığımız sergimizin oluşmasına katkıda bulunan küratör arkadaşlarıma ve Erzurum Şehir Tiyatrosuna da teşekkür ederim. Son olarak desteklerini benden esirgemeyen emektar ailem, kıymetli hocalarım ve sevgili arkadaşlarım, bu özel sergimizde bizimle birlikte olduğunuz, bu sergiyi daha anlamlı kıldığınız için hepinize teşekkür ediyor, keyifli seyirler diliyorum” dedi.

Rektör Çomaklı: “Üniversitemizin Sanata Ve Kültüre Verdiği Değer Artarak Devam Ediyor”

“Böylesine değerli bir etkinliğe üniversitemiz himayelerinde gerçekleştiriyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz” ifadeleriyle konuşmasına başlayan Rektör Çomaklı ise: “Bugün, üniversitemizin sanata ve kültüre verdiği değeri bir kez daha sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Üniversitemiz, kuruluşundan bu yana eğitim ve araştırma alanında önemli bir misyon üstlenirken, aynı zamanda sanatın ve kültürün önemini de her zaman vurgulamıştır. Sanatsal ve kültürel faaliyetler, öğrencilerimizin ve personelimizin kişisel gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra, topluma ve çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmelerine de yardımcı olmaktadır. Bu sergi, üniversitemizin değerli misyonunun bir yansımasıdır ve sanatın gücünü vurgulamak adına önemli bir adımdır. Sergimizi hazırlayan Öğr. Gör. Ayşe Özdemir’e ve emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyor, sergimizin hoş bir anı olarak kalmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Vali Çiftçi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Temeli Kültürdür”

Erzurum’un tarihinin yer aldığı böylesine önemli bir mekanda, yine böyle güzel bir sergide sanatseverlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi ise, kürsünün arkasında yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’e ait olan “Türkiye Cumhuriyeti’nin Temeli Kültürdür” sözü ışığında düzenlenen bu anlamlı serginin, geçmişte yaşayan şahsiyetler hakkında bilgi sahibi olunmasına vesile olduğunu söyledi. Sanatın, kültürün ve tarihin milleti millet yapan önemli unsurlar olduklarına dikkat çeken Vali Çiftçi: “Bugün düzenlenen bu sergide yer alan kişilerin yaşamış oldukları dönem hakkında fikir sahibi olmak, yaşanan değişim ve dönüşümü idrak etmek ve büyüklerimizi tekrar rahmetle anmak açısından değerli buluyor, sergiyi hazırlayan Öğr. Gör. Ayşe Özdemir başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından açılışı yapılan sergi, 3 gün boyunca sanatseverleri Erzurum Müzesinde ağırlayacak.

KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRLÜĞÜ – 10.05.2024

Paylaş Paylaş Paylaş
Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi