Diş Hekimliği Fakültesi

Tanıtım

ULAŞIM VE HASTA BİLGİLERİ


 FAKÜLTEMİZE BAŞVURACAK HASTALAR İÇİN GENEL BİLGİ

 Fakültemiz Üniversite kampusu içinde, Tıp Fakültesi  Yakutiye Araştırma Hastanesinin yanında yer alır.

 Fakültemize ulaşım; Erzurum  Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle sağlanabileceği gibi, Çaykara caddesinden 5 dakika  aralıklarla kalkan minibüslerle de sağlanır.

 Fakültemiz yeni yapılanmasıyla 8 Anabilim Dalından oluşur. Bunlar:

 Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı:

 Diş çekimi ve cerrahi uygulamaların gerçekleştirildiği akademik birimdir. Bu anabilim dalında protez öncesi cerrahi, çene-yüz kırıklarının cerrahi tedavileri, implant cerrahisi, ortognatik cerrahi gibi daha geniş kapsamlı uygulamalar yapılır.


 Ağız, Diş ve Çene Radyoloji Anabilim Dalı:

 Fakültemize müracaat eden hastaların ilk muayenesi ile teşhis ve tedavi planlamasının yapıldığı akademik birimdir. Ağız diş ve çenelere ait tüm fizyolojik ve patolojik değişiklikler klinik ve radyografik olarak incelenir.


 Endodonti Anabilim Dalı:

 Diş özü, diş kökü ve kök ucunu saran dokuların hastalıkları ve bunların tedavileri ile ilgilenen akademik birimdir.


 Ortodonti Anabilim  Dalı:

 Dişlerin konum ve çene ilişkilerindeki bozuklukları teşhis eden, nedenlerini araştıran ve bunların tedavisi ve önlenmesi için uğraşan akademik birimdir. Ortodontik tedavi ile dişler dügün bir şekilde çene kemiği üzerinde yerlerini alırken hem estetik hem de fonksiyon bakımından ideal diş-çene ilişkisi sağlanmış olur.


 Pedodonti Anabilim Dalı: 

 0-13 yaş grubu çocukların diş sağlığı ile ilgilenen, koruyucu diş hekimliğinin uygulandığı, ağız hijyeni eğitiminin verildiği, süt ve sürekli dişlerle yumuşak dokularda görülen hastalıkların tedavisinin yapıldığı akademik birimdir. Pedodontide genel anestezi altında dolgu ve diş çekimi de uygulanır.


 Periodontoloji   Anabilim Dalı: 

 Dişleri destekleyen dokulara ait hastalıkların önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve tedavi sonucu elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan, bu dokuların  minör - majör  cerrahi operasyonlarını  yapan, sistemik ve hormonal hastalıkların ağız içi bulgularını inceleyen akademik birimdir.


 Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı:

 Diş eksikliklerinin sabit ve hareketli protezlerle tamamlanması, implant üst yapı uygulamaları ile beraber çene yüz protezleri de yapan akademik bir birimdir. Yapılan protetik uygulamalarla hastaların çiğneme, konuşma, estetik ve psikolojik problemleri düzeltilir.


 Restoratif  Diş Tedavisi  Anabilim Dalı:

 
Diş hastalıklarının  nedenleri araştırılıp, bu hastalıklara karşı koruyucu, önleyici tedavi uygulanmalarının yanı sıra, çürük, travma, renklenme ve çeşitli anomaliler nedeni ile dişlerde meydana gelen yapı ve şekil bozukluklarının restoratif materyallerle yeniden düzenlendiği, estetik ve restoratif uygulamaları içeren akademik birimdir.