Arkeoloji

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ'NDE PANELE KATILIM

Ardahan Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen konferans serisinin ilki Atatürk Üniversitesi (Erzurum) Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI ve kadrosu Ardahan Üniversitesinde olup Atatürk Üniversitesinde doktora eğitimini sürdürmekte olan Arş. Gör. Oğuz ARAS tarafından yapılan sunumlarla 20 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirildi.  

İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Nazım Hikmet Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. M. IŞIKLI “Başlangıcından Urartu’ya Kadar Dağlık Doğu Anadolu Arkeolojisinin Kırılma Noktaları” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Doğu Anadolu arkeolojisiyle ilgili Paleolitik Çağ’dan başlayarak Kalkolitik Dönem, İlk Tunç Çağı, Erken Demir Çağı gibi dönemlerde bölge arkeolojisinin sorunlarına odaklanan Prof. Dr. IŞIKLI, Doğu Anadolu’nun ülkemizde arkeolojik olarak en az araştırılmış bölge olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. 

 Arş. Gör. O. ARAS “Doğu Anadolu’da İlk Krallık: Urartular ve Ayanis Kalesi/Kenti” başlıklı konuşmasına Urartu Krallığı hakkında bilgileri ve bu dönem arkeolojisiyle ilgili sorunları anlatarak başladı. Sonrasında kazısı gerçekleştirilmekte olan Van’daki Ayanis Kalesi/Kenti hakkında bilgiler verdi.

Ardahan Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri(Dr. Öğr. Üyesi Berkay DİNÇER, Dr. Öğr. Üyesi Sami PATACI, Dr. Öğr. Üyesi Yavuz YEĞİN)  ve Elemanlarına( Arş. Gör. Dr. İsaf BOZOĞLU BEY, Arş. Gör. Göknur KARAHAN) daveti ve misafirperverliği için teşekkür ederiz.
Paylaş Paylaş Paylaş
Atatürk
Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü
25240 Erzurum
Rektörlük: +90 442 231 1111
Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi: +90 850 255 0282
Araştırma Hastanesi: +90 442 344 6666
Klinik Diş Hekimliği: +90 442 236 0944

Üniversite Tercihleri

Takip Edin


Radyo Üniversite


Üniversite Yayınevi